Artırılmış gerçekliğin gözünden Florence kasırgası

Teknolojinin ürettiği imkanlar arttıkça, bundan en çok yararlanan sektörlerden biri de medya ve iletişim oluyor. Son yıllarda ‘augmented reality’ yani arttırılmış gerçeklik olarak bilinen animasyon örneklerine televizyon yayınlarında sıkça rastlıyoruz. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri ABD'nde yayın yapan The Weather Channell isimli hava durumu kanalı tarafından gerçekleştirildi. Arttırılmış gerçeklik animasyonu ile Florence kasırgasının yol açabileceği muhtemel felaket gözler önüne serildi.

NTV Haber 14.09.2018 - 11:45

Artırılmış gerçekliğin gözünden Florence kasırgası

Meteorolog Erika Navarro bu uygulamayı kullanarak, bir stüdyoda değil, sanki bir sokağın ortasında görülüyor. Ardından yaklaşık 45 saniye sürecek uygulama devreye giriyor.   

Kasırganın getireceği yağışlarla ortaya çıkacak su seviyeleri, en kötü senaryo ihtimaline kadar tek tek gösteriliyor.  

O AN YAŞANIYORMUŞ GİBİ ANLATTI

Bu üç boyutlu görsel uygulama, gerçeklik duygumuzu güçlendiriyor ve stüdyoyu kuşatan sel basını adeta o an  yaşanıyormuşçasına canlandırılıyor.  

3, 6 ve 9 metrelik su seviyesi  ihtimallerinin  neye benzediği tam olarak ortaya çıkıyor.

Hayal gücünün boşluklarını dolduran bu animasyon, aslında 1 yıllık bir yazılım çalışması ve özel stüdyo tasarımının ürünü. Hava durumu kanalı Atlanta'daki yeni merkezinde özel olarak kurduğu arttırılmış gerçeklik stüdyosunda artık buna benzer canlandırmaları yapabilecek.  

SADECE YAZILIMIN MALİYETİ 5 MİLYON DOLAR

Ulusal kasırga merkezinden gelen verilerin arttırılmış gerçeklik uygulamalarına dönüştürülmesi, televizyon kanalının önceliği. Bu görsel uygulamaları üretmek için sadece yazılımın 5 milyon dolar civarında maliyeti bulunduğu belirtiliyor.  

Sayfa Yükleniyor...