Avustralya’da dünyanın en eski fosilleri bulundu

Bilim insanları, Batı Avustralya’da 3 buçuk milyar yıllık mikroskobik canlı kalıntıları bulduklarını açıkladı. Kalıntıların bugüne kadar dünyada keşfedilen en eski fosiller olduğu bildirildi.

ntv.com.tr 19.12.2017 - 00:44

Avustralya’da dünyanın en eski fosilleri bulundu

Dünyada yaşamın başlangıcına dair önemli ipuçları barındıran mikroskobik fosiller Batı Avustralya’da bir kayanın içerisinde bulundu. Bilim insanlarını yaklaşık 3 buçuk milyar yaşındaki mikroskobik canlı kalıntılarınının, bugüne kadar keşfedilmiş en eski fosiller olduğunu açıkladı.

Çalışmada, kimyasal izleri morfolojik olarak beş ayrı organizmaya ait 11 türün incelendiği belirtilerek, fosillerin Arkea bakterilerinin bugün nesli tükenmiş olan bazı cinslerine ait olduğu ifade edildi.

Ulusal Bilimler Akademisi Dergisi’nde yayımlanan makalede, keşfedilen fosillerin, canlıların oksijensiz bir gezegende nasıl hayatta kalabileceğine dair çalışmalara da ışık tutabileceği vurgulandı.

UCLA Üniversitesi Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji bölümünden Prof. Dr. Valley ve ekibi yaptıkları karbon çalışmasında, fosillerin C-13 ve C12 oranlarına dayanarak, onların biyolojik ve metobolik fonsksiyonlar gösteren canlılara ait olduğunu ortaya çıkarttıklarını söyledi. Valley, sahip oldukları bilgilerle onların şekilleri ve fizyolojik yapılarıyla ilgili verileri de araştırdıklarını  sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...