IBM'in uygulaması görme engellilerin marketlerden alışverişini kolaylaştırıyor
IBM'in uygulaması görme engellilerin marketlerden alışverişini kolaylaştırıyor

Dünyanın en büyük bilgisayar fuarı iken zamanla bilgi teknolojilerindeki yeniliklerin buluşma noktası haline gelen Almanya'nın Hannover kentindeki CeBit fuarı ilk kez bundan 30 yıl önce ziyarete açılmıştı. CeBit çok değişti. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve video oyunları artık Las Vegas, Barcelona ve Berlin'deki fuarlarda tanıtılıyor.

Ekonomik faaliyetlerin dijitalleştirilmesi üzerinde yoğunlaşan CeBit tamamen işletmelere ve uzman ziyaretçilere hitap ediyor. 70 ülkeden 3 300 şirketin katıldığı bu yılki fuarın partner ülkesi İsviçre'den de çok sayıdaki kuruluş dijital ürün ve hizmetlerini tanıtmak için Hannover'e geldi. "Dijitalleşmenin avantajlarından yararlanmak ve başarı vadeden faaliyet alanları geliştirmek" bu yılki fuarın sloganı.

CeBit'te bunun çeşitli örneklerini görmek mümkün. Enformasyon ve telekomünikasyon hizmetleri danışmanlık şirketi IBM, akıllı telefonlara amaların markette alışveriş yapmasını kolaylaştıran bir aplikasyon geliştirmiş. Müşteri ne aradığını söylüyor ve elindeki telefonu onu konuşarak aradığı ürünün bulunduğu tezgaha yönlendiriyor.

Intel'in geliştirdiği sistem, şarap bağlarına dijital denetim getiriyor
Intel'in geliştirdiği sistem, şarap bağlarına dijital denetim getiriyor

SAP'nin bu sistemi henüz kapsamlı uygulama aşamasında değil ama bazı bölümleri Münih'ih Aliianz Arena adlı stadyumunda deneniyor. Konsept tutarsa SAP için önemli bir gelir kapısı açılmış olacak. Uygulamanın bilet fiyatlarına nasıl yansıyacağı ise ayrı bir konu.

Amerikan çip imalatçısı Intel algılayıcı şebekelerini, akıllı telefonları ve bulut bellek hizmetlerini birbirine bağlayarak, şarap bağları için oldukça ilginç sistem geliştirmiş. Asma dalları fotovoltaik yöntemiyle çalışan bir merkez tarafından sürekli denetleniyor ve ısı, rutubet, suyun sertlik derecesiyle topraktaki besleyici çeşitleri algılayıcılar tarafından analiz edilip bağcının akıllı telefonuna gönderiliyor. Böylece bağa uğramadan üzümün nasıl geliştiğini denetlemek mümkün oluyor.

Bu kahve makinesi yüz ifadesinden ne çeşit kahve istendiğini 'anlayabiliyor'
Bu kahve makinesi yüz ifadesinden ne çeşit kahve istendiğini 'anlayabiliyor'

YÜZ İFADESİNDEN KAHVE ÇEŞİDİNİ TANIYAN MAKİNE

Bir Alman – İsviçre ortaklığı olan Digitalstrom, Amerikan Microsoft şirketiyle birlikte özel hayatı daha konforlu hale getirmek için bir dijital hizmet geliştirmiş. Örneğin televizyon açılınca, ışıklandırma otomatikman ortama uyduruluyor ve jaluziler kendiliğinden kapanıyor. Akıllı kahve makinesi de ev sahibinin yüz ifadesinden ne çeşit kahve istediğini anlayabiliyor. Bu gibi uygulamaların zayıf noktası, bulut bellek üzerinden çalıştığı için veri güvenliği açısından bazı mahzurlar doğurması.

Orta vadede bilgi işlemlerinin dünyanın çeşitli bölgelerindeki muazzam işlemciler (cloud) tarafından yapılması kaçınılmaz olacak. Orta ölçekli Alman şirketlerinin temsilcileri sanayi casusluğunda kullanılabileceği için bu gelişmeyi kuşkuyla izliyorlar