Çin "RoboCop"unu tanıttı

Çin, suçlarla mücadelede kullanılacak ilk akıllı robotu "AnBot"u tanıttı. Silah ve video analiz cihazlarıyla donatılan robot, akıllara 1987 yapımı ünlü bilim kurgu filmi "RoboCop"u getiriyor...

ntv.com.tr 28.04.2016 - 11:19 | Son Güncelleme : 28.04.2016 - 11:34

Çin "RoboCop"unu tanıttı

Çin Ulusal Güvenlik Üniversitesi'nin geliştirdiği "AnBot", Çin'de yayın yapan ve devlete yakınlığıyla da bilinen "People's Daily" gazetesinde yayınlanan bir makaleye konu oldu.

1.49 metre uzunluğundaki, 78 kilogram ağırlığındaki robot, saatte 18 kilometre hıza ulaşabiliyor. Robot aynı zaman insan beynini, gözlerini ve kulaklarını taklit etmesini sağlayacak sensörlere de sahip.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Chongqing Yüksek Teknoloji Fuarı'nda görücüye çıkan "AnBot"un toplumsal olaylarda, isyanlarda ve huzursuluklarda devriye görevi yapmak için tasarlandı.

Etkinlikte söz alan, robotu geliştiren Milli Savunma Üniversitesi'de görev yapan Xiao Xianhjiang, "AnBot"un engelleri aşabilecek, devriyeye çıkabilecek, kimlik tanıyabilecek ve kendini şarj edebilecek derecede bağımsız bir teknoloji olduğuna dikkat çekti. 

Güvenlik güçleri, robotun taşıdığı silahları uzaktan kontrolle kullanabilecek. Vatandaşlar, acil bir durumla karşılaştığında robotun üzerinde yer alan "SOS" butonuyla yardım çağırabilecek. 

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) bilgilerini sızdıran Edward Snowden da Çin'de tanıtılan bu robota kayıtsız kalmadı.

Twitter hesabından ilgili haberi ironik bir mesajla paylaşan Snowden "Kesinlikle bu güzel bitecek" ifadesini kullandı.

Çin'de geliştirilen bu robot, akıllara 1987 yılında çekilen, bilim-kurgu efsanelerinden biri olan RoboCop filmini de getirdi.

Söz konusu filmde yaralı bir polis, teknolojinin yardımıyla bir cyborg'a dönüştürülüyordu. RoboCop, daha sonra Detroit sokaklarında üstün teknolojisi ve silahlarıyla adaleti sağlayan bir polis olmasına rağmen mazide kalan anılarıyla da mücadele ediyordu.

Sayfa Yükleniyor...