İlişkili Haberler

Çin'in doğusundaki Shandong eyaletinde araştırmalarını yürüten arkeologlar şaşırtıcı bir keşfe imza attı. Bir kazı alanında yapılan keşifte mezarlar bulundu. Mezarlardaki bazı iskeletlerin kemik yapısının alışılagelmiş standartlardan oldukça farklı olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar bazı iskeletlerin 1,90 metre boyunda olduğunu ve kemik yapılarının ise oldukça güçlü olduğunu ifade etti. Günümüzde 1,90'lık kemik yapısı yeni bir şey olmasa da boy ortalamasının 1,73 olduğu Çin'de bu tarz bir keşif ilgi uyandırdı.

Beslenme ve yaşam tarzlarında yaşanan değişikliğin vücut yapısındaki gelişmeleri etkilediğini ifade eden araştırmacılar mezardaki insanların yaşadıkları dönemde birer dev gibi görülmüş olabileceğini ifade etti.

Shandong Üniversitesi'nde görev yapan araştırmacılardan Fang Hui, "Bu sadece iskeletin yapısı eğer bu kişi yaşıyor olsaydı boyu 1,90 metreden çok daha uzun olurdu" açıklamasını yaptı. Eyaletteki kazı alanında şimdiye kadar 104 ev, 205 mezar ve 20'den fazla adak çukuru bulundu.