Çin'den güneş enerjisi atağı

Çin'in güneş enerjisi alanında yaptığı yatırımlar meyvelerini veriyor. Güneş enerjisinden elektrik üretimi, 2017'nin ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 80 arttı.

Haberler - DW Türkçe 12.05.2017 - 17:10

Çin'den güneş enerjisi atağı

Çin'deki ilk büyük güneş enerjisi santrallerinden biri ülkenin kuzeybatısındaki Kansu eyaletinde yer alan Dunhuang'da kuruldu. 2010'da faaliyete başlayan santral, 100 megawattlık kurulu gücü ile o dönemde ülkenin güneş enerjisinden elde ettiği elektiriğin önemli bir bölümünü karşılıyordu. Çin o dönemden bu yana güneş enerjisi kullanımını ciddi oranda artırdı.

GÜNEY YAMAÇTA GÜNEŞ HASADI

Çin'in güneydoğusundaki milyonluk kent Chaozhou ile karıştırılmaması gereken doğudaki ufak Chuzhou kentinde güneş panelleri, kentin yamaçlarına inşa ediliyor. Gobi Çölü'ndeki santraller, Çin'in metropollerine binlerce kilometre uzaklıktayken Chuzhou, "Güneyin Başkenti" olarak bilinen 8 milyonun üzerinde nüfusa sahip Nanjing'ten sadece 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Çin'in büyük planları var: Güneş enerjisinden elektrik üretimi kapasitesini, 2020 yılına kadar yıllık 20 gigawatt artırmak. 2016'da bu hedefi önemli ölçüde aşıldı ve 34 gigawattlık ek bir kapasite daha oluşturuldu. Sadece 2017'nin ilk çeyreğinde üretim, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 80 arttı.

Yenilenebilir enerji alanında büyük yatırımlar yapılmasının önemli bir nedeni de büyük şehirlerde fosil yakıtların kullanımından kaynaklanan yoğun hava kirliliğinin önüne geçmek. Fotoğrafta işçiler, dört milyonluk Wuhan şehrinde bir apartmanın çatısına fotovoltaik sistemler yerleştirirken görülüyor.

Metropollerde daha temiz bir havaya ulaşılması için elektrikli araçlarla ulaşım önemli bir rol oynayabilir. Ancak her ne kadar Çin hükümeti güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak için 2020'ye kadar 343 milyar dolarlık bir yatırım öngörse de metropollerinin atık gazdan arınması zaman alacak.

TERMAL SİSTEMLERİN AVANTAJI

Delingha'da halihazırda dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali inşa ediliyor. 25 kilometrekarelik bir alandaki aynalara yansıyan güneş ışınları, 6 kolektör kulesinde toplanacak ve oluşan ısıdan elektrik üretilecek. Termal sistem santraller, fotovoltaik tesislere göre daha pahalı. Ancak daha düzenli enerji üretimi sağlıyor. Santral tamamlandığında 810 megawattlık bir kurulu güce sahip olacak.

Sayfa Yükleniyor...