Corona virüs etkisi: İnsanlı Ay görevi ertelenebilir

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), corona virüs salgını nedeniyle 2 roket tesisini daha kaptma kararı aldı. Salgın nedeniyle pek çok projesi sekteye uğrayan NASA’nın 2024’te yapılması beklenen Ay misyonunu da ertleyebileceği belirtiliyor.

ntv.com.tr 20.03.2020 - 14:38

Corona virüs etkisi: İnsanlı Ay görevi ertelenebilir

Dünya genelinde 10 binden fazla insanın ölümüne neden olan corona virüsü (COVID-19) uzay çalışmalarını da sekteye uğratıyor.

Russia Today’de yer alan habere göre, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Yöneticisi Jim Bridenstine, ajansın Ay roketi geliştirilen New Orleans'deki Michoud tesisinde çalışmaların askıya alınacağını ve roket ek motorunun test edildiği Mississippi'deki Stennis Uzay Merkezinin geçici kapatılacağını duyurdu. 

Ajansın bu önlemlerinin, NASA'nın Ay'a 2024'te astronot gönderme misyonunun ertelenmesine yol açabileceği belirtildi. NASA, Ajansın California ve Alabama'daki Ames Araştırma ve Marshall Uzay Uçuş merkezlerinde görevli 2 çalışanda yeni tip corona virüs tespit edilmesi üzerine evden çalışma sistemine geçildiğini açıklamıştı.

ABD'de yeni tip corona virüs nedeniyle 217 kişi hayatını kaybetti, ülkede vaka sayısı 14 bin 366 oldu.

NASA’NIN NİHAİ AMACI AY YÖRÜNGESİNDE İSTANSYON KURMAK

NASA’nın, Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay'a insanlı seferler düzenlemeyi amaçladığı, 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulmasının ve burasının basamak olarak kullanılarak Mars'a insanlı seferler düzenlenmesinin hedeflendiği açıklanmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...