Dijital teknoloji ile Mayalar geleceğe geri dönüyor

Google ve British Museum işbirliğiyle kaşif Alfred Maudslay'in henüz görülmemiş geniş antik tarihi eser koleksiyonu görücüye çıkıyor.

ntv.com.tr 30.11.2017 - 10:19

000_DV2142722.jpg

İngiliz kaşif Alfred Maudslay'in yüz yılı aşkın sürelik Maya nesnelerinden ve sitelerinden oluşturduğu dev koleksiyon, dijital teknoloji ile görücüye çıkıyor.

British Museum ve Google, Maudslay'ın inanılmaz koleksiyonunu dijitalleştirmek ve yaygınlaştırmak için gerçekleştirdiği bir projenin sonuçlarını açıkladı. Bu koleksiyon, 100 yıldan fazla bir süredir gün yüzüne çıkmamıştı.

Müzenin Amerika bölümünün küratörü Jago Cooper, Maya kalıntılarını keşfetmek ve incelemek için ilk Avrupalılar'dan biri olan Maudslay'ı "vizyoner" ve "görsel iletişimde öncü" olarak nitelendirdi. Ayrıca, bir gün müzede Latin Amerika için kalıcı bir galeri olacağını umduğunu belirtti.

British Museum'ın elinde, Maudslay'ın gezilerinden elde ettiği 250'den fazla cam levha negatifi var. Bu negatifler oldukça kırılgan ve çoğu kalıcı olarak depolayabilme özelliğine sahip ve dünyanın en iyi korunmuş Maya anıt görüntülerinden bazılarını temsil etmektedir.

British Museum ile Google'ın yaptığı bu işbirliği ile, eserlere herkese her yerden erişebilecek. British Museum müdürü Hartwig Fischer, bu işbirliğinin, galerinin halkla etkileşime geçişine yeni bir boyut getireceğini ve daha fazla insanı Londra'daki müzeye gelmeye teşvik edeceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...