Güney Koreli teknoloji devi Samsung, müşterilerini akıllı televizyonların sesli kumanda özelliği açıkken kişisel meseleleri konuşmamaları konusunda uyardı.

Şirketten yapılan uyarıda söz konusu kurulumun televizyon sahiplerini dinlediği belirtlidi.

BBC'nin haberine göre konuşmaları kaydeden televizyonun söz konusu konuşmaları Samsung ya da üçüncü taraflarla paylaşabildiği de ifade ediliyor.

'KİŞİSEL KONUŞMALAR ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE AKTARILIYOR"

Samsung’un yaptığı bu uyarı, Daily Beast internet sitesinde yayımlanan bir yazıyla ortaya çıktı. Yazıda, Samsung'un akıllı televizyonları için öngördüğü gizlilik ilkelerine yer verildi. Buna göre şirket "Akıllı televizyonlar, odadakileri sesli kumanda özelliği sayesinde dinliyor" ifadesine yer verdi. 

DİNLEDİKLERİNİ ÜÇÜNCÜ BİR KİŞİYE AKTARIYOR OLABİLİR

Şirketin yazılı uyarısında şu ifadeler yer alıyor:"Eğer kişisel ya da benzer hassas bilgiler hakkında konuşuyorsanız, bu konuşmalar da televizyon tarafından veri olarak kaydedilecek ve üçüncü kişilere aktarılacaktır."

Fikri mülkiyet hakkı konusunda uzman avukat Corynne McSherry, Daily Beast'e yaptığı açıklamada, muhtemelen üçüncü bir şirketin Samsung'a sesli emirlerin yazıya dönüştürülmesi konusunda hizmet verdiğini söyledi.

Dijital haklar konusunda kampanyalar düzenleyen Elektronik Sınırlar Vakfı'nda çalışan McSherry, sözlerine şöyle devam etti: "Eğer ben müşterileri olsaydım, söz konusu üçüncü kişinin kim olduğunu öğrenmek isterdim. Ayrıca sözlerimin güvenli bir şekilde aktarıldığından emin olmak isterdim." 

‘ÖZEL HAYATI CİDDİYE ALIYORUZ’ DEDİ AMA...
Bu açıklamanın sosyal medyada sıklıkla paylaşılması üzerine Samsung, sesli kumanda özelliğinin nasıl çalıştığına dair bir açıklama yayımladı.

Şirket, söz konusu gizlilik ilkeleriyle müşterilerini bilgilendirme ve onlara bu doğrultuda televizyonun özelliklerini kullanabilme imkanı sunduğunu öne sürdü. Açıklamada şirketin müşterilerinin özel hayat ve gizliliğini "çok ciddiye aldığı" da kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Eğer müşteri sesli tanıma özelliğinin gizlilik uyarılarını kabul eder ve bu özelliği kullanmaya başlarsa, sesli kumanda sırasında kaydedilen veriler, sesli emrin tanınması için üçüncü kişiye aktarılacaktır. Bu sırada sesler servis sağlayıcıya aktarılacak, servis sağlayıcı emrin içeriğini araştıracak ve bunu televizyona yansıtacaktır."

"EKRANDA MİKROFON İŞARETİ ÇIKIYOR" 

Şirket, bu verilerin depolanmadığını veya başka bir kişiye satılmadığını da belirtti.

Ayrıca kullanıcıların sesli sistemin açık ya da kapalı olduğunu her zaman ekrandan kontrol edebileceği, açık olduğu zaman ekranda bir mikrofon belirdiği de ifade edildi.
Ancak üçüncü kişilerin kim olduğuyle ilgili herhangi bir detay verilmedi.

LG 2013’DE YAZILIM GÜNCELLEMESİ YAPMIŞTI 

Daha önce de LG marka internete bağlanan akıllı televizyonların, izleyicilerin tutum ve alışkanlıklarına dair ilgili veri topladığı, bir İngiliz bilişim teknolojisi uzmanı tarafından ortaya konmuştu. 2013 yılında ortaya çıkan olayın ardından LG, verilerini paylaşmak istemeyen müşterileri için yazılım güncellemesi geliştirmişti.