ÖLÜMCÜL BİR TUTKU!

Günümüzde milyonlarca insan, gezdiği yerlerden yediği yemeğe her anını internet üzerinden paylaşıyor. Dünya her birimize sadece bir ‘Selfie’ uzaklıkta, hatta ceplere sığacak kadar küçük. Gelişen teknoloji ile sadece teknolojik aletler değil aksesuarları da hayatımızın bir parçası haline geliyor. Son yılların modası ‘selfie’ çılgınlığıyla birlikte en yeni ve ilgi çeken aksesuarların başında ‘selfie çubukları’ geliyor. Peki, selfie çubuklarına yüzde 20 oranında ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödediğimizi biliyor muydunuz?

 KPMG Türkiye’nin Gümrük ve Ticaret Kıdemli Müdürü Hakan Uçak, KPMG Vergi Blog’unda yayınlanan son yazısında cep telefonları ve selfie çubuklarına ödenen ÖTV ile ilgili bilgiler paylaştı:

-Selfie çekebilmek için öncelikle bir cep telefonuna sahip olunması gerektiğini vurgulayan Hakan Uçak, “Cep telefonları 8517.12.00.00.11 gümrük tarife istatistik pozisyonunda yer alır. Gerek ithalatında gerekse yurt içindeki satışında 120 TL’den az olmamak kaydıyla yüzde 25 oranında ÖTV tahsil edilir.

-Selfie çubukları ise 8526.92.00.90.19 gümrük tarife istatistik pozisyonunda sınıflandırılmıştır. ÖTV Kanunu’na göre bu kapsamdaki eşyaların ithalinde ve yurt içindeki satışında yüzde 20 oranında ÖTV ödenir” bilgisini aktardı.