'Dinozor Krateri’nin gizemi çözülüyor

Orta Amerika ülkelerinden Meksika, önemli bir bilimsel çalışmaya ev sahipliği yapıyor. Uluslararası bir ekip, dinozorların sonunu getirdiği düşünülen meteordan parça almak için çalışmalara başladı.

NTV Haber 13.04.2016 - 10:08

'Dinozor Krateri’nin gizemi çözülüyor

Bilim insanları Meksika'nın Yutakan bölgesi açıklarında önemli bir çalışma başlattı. 

1980 yılında ortaya atılan, dinozorları bir meteorun öldürdüğü tezinin en önemli kanıtı Meksika açıklarına çarpan meteor. 

Meteorun oluşturduğu yaklaşık 180 km çapındaki kraterin büyük bir kısmı Atlantik Okyanusu’nun suları ile kaplanmış durumda. 

Meteordan parça almak için özel bir araç kullanacak olan bilim insanları, deniz yatağının yaklaşık 1.5 km daha derinine inecek. 

Araştırma ekibinden bir akademisyen, meteorun dünya üzerinde çok büyük etkisi olduğunu belirterek konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: 

"Meteorun çarpması dünyayı şekillendiren büyük olaylardan bir tanesi. Meteorun etkisiyle birlikte dünyadaki canlı türlerinin 4’te 3ü yok oldu. Biz meteorun dinozorlar çağını kapatıp memeliler çağını başlattığını düşünüyoruz." 

Bilim insanları, meteordan alınan parçalarda 66 milyon yıl önceki yaşama dair mikro organizmalar da bulmayı amaçlıyor. 

Meteor parçalarının arasında incelemelerde bulunacak araştırma ekibi, meteor çarpmadan önce dünya üzerinde olabilecek yaşam formlarının izlerini sürecek. 

Bilim dünyası, iki ay sürmesi beklenen araştırmanın sonuçlarını merakla bekliyor. 

Sayfa Yükleniyor...