Doğu Asya'nın Esmer Çıvgın'ı Türkiye'de

Türkiye'de nadir görülen kuş türlerinden Esmer Çıvgın, 19 Mayıs üniversitesinde halkalandı. Bu halkalama Esmer Çıvgın'ın Türkiye'deki dördüncü kaydı oldu.

13.10.2016 - 17:26

Doğu Asya'nın Esmer Çıvgın'ı Türkiye'de

Kızılırmak Deltası, çok özel bir misafire ev sahipliği yaptı.

Şu ana kadar 482 kuş türünün kaydedildiği Türkiye'de nadir görülen türlerden olan Esmer Çıvgın, 19 Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi Cernek Kuş Halkalama İstasyonu'nda halkalandı. 12 Ekim tarihindeki halkalama, Esmer Çıvgın'ın Türkiye'deki dördüncü kaydı oldu.

İKİ HAFTA ERKEN GÖRÜLDÜ

Kızılırmak Deltası, Esmer Çıvgın'ın önceki yıllarda da fotoğraflandığı adres olmuştu. Kuş gözlemcisi ve fotoğrafçı Emin Yoğurtçuoğlu, daha önce Esmer Çıvgın'ı üç kez fotoğraflamıştı. Esmer Çıvgın'ın önceki yıllardaki kayıtları 24, 27 ve 30 Ekim tarihlerindeydi. Kuş gözlemcileri, Esmer Çıvgın'ın deltada bu yılki görülme tarihinin önemine dikkat çekerek, önceki yıllardan iki hafta erken görülmesinin göç takvimi açısından önemli bir işaret olduğunu söyledi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Esmer Çıvgın'ın üreme alanları, Sibirya, Moğolistan, Mançurya ve Tibet. Kışları, Hindistan, Çin'in güneyi ve Güneydoğu Asya'da geçirir. Kuzey Avrupa, Fas, Malta ve İspanya, rastlantısal olarak görüldüğü ülkeler arasında. Uzmanlar, kuşun, üreme sonrasında kışlama alanına doğrudan gitmek yerine Batı'ya yönelmeyi tercih ettiğini belirtti. İngiltere'de 6 kaydı bulunan Esmer Çıvgın'ın Türkiye'deki dördüncü kaydına imza atan 19 Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi Cernek Kuş Halkalama İstasyonu, 2002 yılından bu yana kesintisiz olarak İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde kuş halkalama çalışması yürütüyor.

100 BİNDEN FAZLA KUŞ HALKALANDI

Esmer Çıvgını halkalayan Ornitolog Dr. Arzu Gürsoy Ergen, İstasyonda şu ana kadar 100 binden fazla kuş halkalandığını belirtti. Ergen, Birçok uluslararası bilimsel çalışmaya da ev sahipliği yapan istasyonda 15 Ağustos'ta başlayan Sonbahar dönemi çalışmalarında ise 70'e yakın türde 6 bine yakın kuş halkalandığını söyledi. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...