Doğuş Grubu çatısı altındaki şirketlerden Doğuş Teknoloji, yeni Ar-Ge üssü oldu. Firmanın Kocaeli Şekerpınar’daki merkezi, haziran ayı itibariyle Ar-Ge merkezi olarak faaliyet göstermeye başladı. Otomotiv, inşaat ve finans sektörlerinde yürütülen yazılım geliştirme faaliyetleriyle edinilen yüksek bilgi ve deneyimle 2012 yılında kurulan Doğuş Teknoloji, müşterilerinin stratejik teknoloji çözüm ortağı olma hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Yazılım geliştirme, veri analitiği ve iş zekası, dijital dönüşüm, web tabanlı projeler, mobil teknolojiler, veri merkezi hizmetleri, siber güvenlik ve bilgi güvenliği konularında faaliyet gösteriyor.

İLKER KURUÖZ: BİZDE YATIRIM İNSAN KAYNAĞINA

İlker Kuruöz, 10 yıl Turkcell'de görev yaptıktan sonra geçtiğimiz yıl Doğuş Teknoloji'ye transfer olmuştu
İlker Kuruöz, 10 yıl Turkcell'de görev yaptıktan sonra geçtiğimiz yıl Doğuş Teknoloji'ye transfer olmuştu

Doğuş Teknoloji Genel Müdürü İlker Kuruöz, yaptığı her işte teknoloji ve insanla farklılaşmayı esas almış bir yapı olan firmanın kısa vadede Türkiye’de, orta vadede ise global ölçekte lider Ar-Ge ve inovasyon teknoloji şirketi olmayı hedeflediğini söyledi. Kuruöz, “Yaklaşık bir yıl önce Ar-Ge ve inovasyon verimliliğimizi yükseltmek, yetkin insan kaynağına daha fazla yatırım yapmak, ulusal ve uluslararası Ar-Ge programlarına katılmak, üniversite işbirliklerini arttırmak ve fark yaratan yeni ürünler geliştirmek hedefleriyle Ar-Ge merkezi başvurusu yapma kararı aldık. Şekerpınar ofisimiz için başvuru sürecini başarı ile tamamladık. 2017’nin ikinci yarısında ise Maslak ofisimizin de Ar-Ge merkezi olması için çalışmalara başlayacağız” dedi.

BAKANLIĞA BAŞVURU SÜRECİ BİTTİ

Doğuş Teknoloji, Şekerpınar Gebze
Doğuş Teknoloji, Şekerpınar Gebze

Bu kararla şirket içinde dört aşamadan oluşan Ar-Ge Merkezi Programı başlatıldı. Kuruöz, ilk projelerinin Ar-Ge Merkezi yetkinlik modelinin kurulması olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Şirketi rekabetçi bir Ar-Ge, inovasyon, teknoloji şirketi haline getirmeyi hedefleyen bu yetkinlik modelinin tüm yapı taşlarına ilişkin alt projeler çalışıldı. İkinci projemiz, Ar-Ge Merkezi yapısını uçtan uca hiç el değmeden, dijital platformda yönetmeyi sağlayan BT altyapısının kurulması idi. Ar-Ge personelinin Ar-Ge Merkezi’ne giriş yaptığı andan itibaren bina içerisinde geçirdiği zamanı izleyen, proje yönetim sistemi ile entegre çalışan ve tüm verilerin bordro ve finansal sistemlere otomatik aktığı tüm raporların otomatik çekildiği ve gerçek zamanlı izlenebilen bir altyapı kuruldu.” İlker Kuruöz, Bakanlığa yapılan Ar-Ge Merkezi başvuru dosyasının hazırlanmasıyla da başvuru sürecinin tamamlandığını aktardı.

ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ ARTIYOR

Üniversitelerle yaptıkları işbirliklerine büyük değer verdiklerini ve önümüzdeki dönemde teknoloji transfer kapasitesini artırmayı hedeflediklerini de anlatan İlker Kuruöz, “Faaliyet gösterdiğimiz sektörler ve odaklandığımız teknolojiler üzerine çalışan üniversiteler ve akademisyenlerle bağlantıya geçerek karşılıklı bilgi alışverişi sağlıyoruz. Projeye dönüşme potansiyeli olan alanlarda ortak çalışmalar yürütüyoruz. Hâlihazırda başlattığımız sözleşmeli üniversite işbirliklerimiz mevcut. Bu ortaklık sayısını bir yıl içerisinde önemli ölçüde artırmayı hedefliyoruz” dedi. 

ÇALIŞANLARA ÖDÜL SİSTEMİ

Kocaeli Şekerpınar’da görev yapan yaklaşık 150 personelin bu süreçte daha aktif rol alması için özel bir ödül sistemi geliştirdiklerine ve platform oluşturduklarına da değinen Kuruöz, “Ar-Ge Oyunları Ödüllendirme Platformu, kurumumuz için önemli bir değişiklik oldu. Bir ‘Gamification Platformu’ olarak da düşünülebilen bu altyapı, Ar-Ge personelinin ve şirketin performansını yükselten bir yönetim modeli. Her efor, fikir ve başarı için personele puan verilecek” diye konuştu.