‘Drone’lar kayıt altına alınıyor

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), ağırlığı 250 gramdan fazla olan ‘Drone’ların (İnsansız Hava Aracı) kayıt altına alınmasına karar verdi.

ntv.com.tr 16.12.2015 - 11:07

‘Drone’lar kayıt altına alınıyor

Federal Havacılık İdaresi, yayınlanan yeni yönetmelikle hobi amacıyla kullanılan ve 250 gramdan daha ağır ‘drone’ların kayıt altına alınmasını kararlaştırdı.

Yeni yönetmeliğe göre ‘Drone’ sahipler 21 Aralık-20 Ocak tarihleri arasında FAA’nin internet sitesi üzerinden insansız hava araçlarını kayıt ettirecek. Bu tarihten sonra ise ‘Drone’ sahipleri 5 dolarlık bir ücret karşılığında kayıt işlemlerini tamamlayacak. Bu prosedür, sadece hobi için kullanılan ‘Drone’larda geçerli olacak. Ticari amaçla kullanılan insansız hava araçlarında ise yasağın yeni bir yönetmelik çıkarılana kadar (2016 Yaz’ı öngörülüyor) devam etmesi planlanıyor.

250 BİN DOLARA KADAR CEZA KESİLEBİLECEK
Federal Havacılık İdaresi son yıllarda kullanımı gittikçe artan ‘Drone’larla ilgili 2014 yılında 238, 2015 yılında ise 1333 “tehlikeli uçuş” tutanağı almıştı. Yeni yönetmeliğe göre, kayıt altına alınmayan hava araçları için 25 bin dolar, yine kayıtsız hava araçlarıyla suç işlenmesi durumunda ise 250 bin dolara kadar ceza kesilebilecek.

‘Drone’ kayıt sisteminin operasyon maliyetlerinin 2020 yılına kadar 56 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...