Dünden bugüne Ay'a ulaşma hedefi (Hangi ülkeler Ay’a araç gönderdi?)

İnsanoğlunun Ay’a ilk ayak bastığı günün üzerinden yaklaşık 52 yıl geçti. Bir dönem ABD ve Sovyetlerin yarışına sahne olan Ay yeniden insanoğlunun gündeminde. Türkiye de Ay’ı hedefine yerleştiren ülkelerden biri oldu. İşte dünden bugüne insanoğlunun Ay macerası...

ntv.com.tr 10.02.2021 - 09:26

Dünden bugüne Ay'a ulaşma hedefi (Hangi ülkeler Ay’a araç gönderdi?)

İLKER KOÇAŞ / NTV.COM.TR

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) arasında yaşanan ‘Soğuk Savaş'ın egemenlik mücadelesine sahne olan Ay bir kez daha insanoğlunun hedefinde.

Soğuk savaş yıllarında bilimsel değil siyasi güdülerle şekillenen Ay yarışının kazananı NASA olmuştu.

SSCB Ay’a ilk ulaşan ülke olsa da NASA gezegenimizin tek uydusu olan Ay’a ilk insanı indirerek rakibinin önüne geçmiş ve uzay yarışındaki liderliği bir daha kimseye kaptırmamıştı.

Soğuk Savaş’ın sone ermesi ile uzay yarışı da tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı. Bu tarihten sonra Ay’a pek çok ülke insansız görev düzenledi.

20 Temmuz 1969'da Ay'a giden Apollo 11 uzay aracının komutanı olan Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insan olarak tarihe geçti.Ay'a ilk ayak basışı sırasında Dünya'dan kendisini dinleyenlere telsizden söylediği ''Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım'' sözleriyle hatırlanan Armstrong, bu ifadelerinin ardından astronot arkadaşı Edvin ''Buzz'' Aldrin ile Ay yüzeyinde yaklaşık 3 saat dolaşmıştı. 20 Temmuz 1969'da Ay'a giden Apollo 11 uzay aracının komutanı olan Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insan olarak tarihe geçti.Ay'a ilk ayak basışı sırasında Dünya'dan kendisini dinleyenlere telsizden söylediği ''Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım'' sözleriyle hatırlanan Armstrong, bu ifadelerinin ardından astronot arkadaşı Edvin ''Buzz'' Aldrin ile Ay yüzeyinde yaklaşık 3 saat dolaşmıştı.

1990'DA AY, ABD VE SSCB'NİN TEKELİNDEN ÇIKTI

1990 yılında Ay’ın yörüngesine araç gönderen Japon Uzay Ajansı, Ay’a ulaşan üçüncü ülke oldu. 2003 yılında Avrupa Uzay ajansı (ESA) Ay’ın yörüngesine ulaşmayı başardı.

ÇİN AY'A ULAŞAN DÖRDÜNCÜ ÜLKE OLDU

2007’de ise Çin Ay’a ulaşan ülkeler listesine adını yazdırdı. Çin’i bir yıl sonra Hindistan takip etti. 2019 yılında İsrail Ay’a bir araç indirmeyi denedi. Ancak bu görev başarısızlık ile sonuçlandı. 

YENİ ADAY TÜRKİYE

Ay’a ulaşan ülkeler listesinin yeni adayı Türkiye. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uzay programının 10 yıllık 10 hedefini açıkladı.

Birinci ve en önemli hedef olarak 2023 yılında Ay'a gidileceğini açıklayan Erdoğan, "Son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir" dedi.

1972'DEN BERİ ASTRONOT GÖNDERİLMİYOR

Ay'a ilk ayak basan insan Neil Armstrong oldu. Armstrong daha sonra astronot arkadaşı Edvin ''Buzz'' Aldrin ile Ay yüzeyinde yaklaşık 3 saat dolaştı.

Aldrin'den sonra ABD 1972'ye kadar Ay yüzeyine 10 astronot daha çıkardı. SSCB ise  aynı yıllarda Ay'a insan yollamak üzere üç kişilik Soyuz mekiklerini üretmeye başladı ancak mekiği yüzeye indirebilecek güçte roket geliştiremediği için Ay misyonuna 1974'te son verdi.

NASA ise, Ay'a en son 1972'de astronot gönderdi. Bu tarihten itibaran gezegenimizin uydusu sadece insansız misyonları ağırladı.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine,  Ay'a inişin amaçlandığı Artemis programı için 28 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu kaydetmişti.

NASA'NIN YENİ HEDEFİ KALICI ÜS KURMAK

NASA son yıllarda yeni Ay misyonları için yoğun mesai harcıyor. NASA'nın yaptığı açıklamaya göre, astronotlar için Ay'ın yüzeyinde ABD'nin gelecek uzay keşifleri için gereken bilim ve teknoloji araçlarını kurmak temel amaç.

ÖZEL ŞİRKETLERİN DE HEDEFİNDE

SpaceX'in kurucusu ABD'li girişimci Elon Musk ve Blur Origin’in sahibi Jeff Bezos da bir süredir "Ay turizmini" başlatmak hayalini paylaşıyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...