Elon Musk, 'Falcon Heavy' roketini gelecek ay test etmek istiyor

Tesla ve Space X'in kurucusu Elon Musk, Tesla marka Roadster aracını da 'Falcon Heavy' ile uzaya göndermeye hazırlanıyor.

ntv.com.tr 03.12.2017 - 16:15

Elon Musk, 'Falcon Heavy' roketini gelecek ay test etmek istiyor

Teknioloji girişimcisi Elon Musk, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir etkinlikte, kendi Tesla otomobilini efsane şarkıcı David Bowie'nin 'Space Oddity'si eşliğinde Mars yörüngesine yollamayı planladığını açıkladı.

SpaceX CEO'su, şirketin ilk 'Falcon Heavy' roketini önümüzdeki ay uzaya göndermek ve 'Apollo 11' roketi gibi uzayda patlayabilme ihtimali olduğunu da söyledi.

Bu sırada uzay aracının olağandışı bir kargo taşıdığını belirtti. Teknoloji devi milyarder, kendi büyük tescilli ticari markası olan Tesla marka Roadster aracını da 'Falcon Heavy' ile uzaya gönderiyor. 

Daha önce 'Falcon Heavy'nin uzay yolculuğuna "hayal edebileceğimiz en korkunç şeyi" de eklemek istediğini söyleyen Musk, otomobilin David Bowie'nin 1969'da yayınlanan 'Space Oddity' şarkısı çalarken fırlatılabileceğini ifade etti.

Space X, geminin Mars yörüngesinde 'Apollo 11' ile benzer bir kaderi paylaşmadığı sürece Tesla'nın 'bir milyar yıl'  kadar uzayda kalabileceğini belirtti.

Musk, ilk olarak 2013'te fırlatılması planlanan 'Falcon Heavy' roketinin nihayet önümüzdeki ay test edilmeye hazırlandığını duyurdu ve Space X tarafından yapılan açıklamaların aksine fırlatmanın 2018 yılına kadar geri çekildiğini söyledi.

Falcon Heavy, şirketin 2010 yılında ilk kez test edilen Falcon 9 roketinin daha güçlü bir modeli ve o zamandan beri 40 kez fırlatma gerçekleşti.

VIDEO - ELON MUSK KİMDİR? 

Sayfa Yükleniyor...