Dünya’daki en büyük göktaşı krateri keşfedildi

Avustralya’da yer altında 400 kilometre genişliğinde bir göktaşı çarpma bölgesi bulundu.

Haberler - CHA 24.03.2015 - 11:15

Dünya’daki en büyük göktaşı krateri keşfedildi

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Andrew Glikson önderliğindeki araştırma ekibinin bulgularına göre, yerin 2 kilometre altında kalıntılarına ulaşılan dev göktaşı, 300 milyon yıl önce veya daha eski bir tarihte Dünya’ya çarptı. Yeryüzüne ulaşmadan önce de iki parçaya ayrıldı. Glikson ve ekibi, kıtanın ortasında geniş bir alana yayılan yer altı “yaralarının” büyük bir göktaşından geriye kalan izler olduğunu fark etti.

Yer altındaki iki ana yaraya 5 yıl önce bir jeotermal araştırması için yapılan kazılar sırasında rastlandı. Araştırmanın başlarında Dünya’daki 3. büyük kraterin bulunduğu sanılsa da kazılar devam ettikçe izlerin daha da geniş bir alana yayıldığı ortaya çıktı.

Milyonlarca yıl önce çok sayıda nükleer bombanın aynı anda infilakıyla eşdeğer büyüklükte gerçekleşen patlamaya 10 kilometre çapındaki bir göktaşının sebep olduğu düşünülüyor.
Milyonlarca yıl önce çok sayıda nükleer bombanın aynı anda infilakıyla eşdeğer büyüklükte gerçekleşen patlamaya 10 kilometre çapındaki bir göktaşının sebep olduğu düşünülüyor.

“BİRÇOK CANLI TÜRÜ YOK OLMUŞ OLMALI”

Çarpmanın Dünya’ya çok büyük bir etkisi olduğunu söyleyen Andrew Glikson, “Yeryüzündeki birçok canlı türü yok olmuş olmalı. Ancak bu bir gizem, hangi türler olduğunu bulamayız. Çarpmanın 300 milyon yıldan daha eski olabileceğine dair şüphelerim de var” açıklamasını yaptı.

Bilim insanlarına göre bu keşif, göktaşı çarpmalarının Dünya’nın şekillenmesinde düşünüldüğünden daha önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Günümüzden 66 milyon yıl önce yer kürede yaşayan dinozorların bir göktaşı çarpması sonucu yok olduklarına inanılıyor. Araştırma sonuçları jeoloji dergisi Tectonophysics’te yayınlandı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK KRATERLERİ

Güney Afrika’daki Vredefort krateri 300 kilometre genişliğinde. 4 milyar yıl önceki bir çarpışmadan kaldığı ifade ediliyor. Meksika’daki Chicxulub krateri da, Yucatan Yarımadası’nın altında, 150 kilometrelik bir alana yayılmış durumda. Dinozorların buradaki çarpışmada yok oldukları sanılıyor. Kanada’daki Sadbury krateri ise 130 kilometre genişliğinde. 1,8 milyon yıl önce oluştuğu ifade ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...