Epilepsi hastası yazara nöbet geçirten tweet attı!

ABD Adalet Bakanlığı, tanınmış bir yazara Twitter üzerinden epilepsi nöbetini tetiklemek için grafik bir görüntü göndermekle suçlanan kişini tutuklandığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 18.03.2017 - 22:51 | Son Güncelleme : 18.03.2017 - 22:55

Epilepsi hastası yazara nöbet geçirten tweet attı!

29 yaşındaki John Rayne Rivello, gazeteci yazar Kurt Eichenwald'a Aralık ayında Twitter'da yanıp sönen, ışıklı ve animasyonlu bir görüntü göndererek nöbet geçirmesine sebep olduğu suçlamasıyla tutuklandı.

Newsweek ve Vanity Fair dergilerinde uzun yıllar çalışan ve 'The Informant' gibi çok satan kitapları yazan Kurt Eichenwald'ın epilepsi hastası olduğunu bilen bir kullanıcı kendisine ışıklı, yanıp sönen bir tweet yolladı.

Rivello'nun yazara, "Bu paylaşımın için nöbet geçirmeyi hak ediyorsun!" mesajını yolladığı ve başka kullanıcılarla da mesajlaşarak saldırı planını anlattığı, "Umarım bu ona nöbet geçirtir. Bakalım ölecek mi?" gibi paylaşımlarda bulunduğu belirtiliyor.

Kurt Eichenwald
Kurt Eichenwald

Eichenwald'ın avukatı Steven Lieberman, bu saldırının fiziksel etkileri dolayısıyla bomba ya  da şarbon yollamaktan çok farklı olmadığını ifade etti. 

Tanınmış yazar, tweet dolayısıyla yaşadığı rahatsızlığın etkilerini birkaç hafta yaşadığını ve durumun öğrenilmesinden sonra 40 farklı kullanıcının kendisine benzer mesajlar yolladığını açıkladı.

New York Times gazetesinin haberine göre, Rivello siber suç iddiasıyla tutuklanması sonrası 10 yıl hapis cezasıyla yargılanabilir.

Sayfa Yükleniyor...