NTV

Ericsson'dan Türkiye'de mobil 5G testi

Teknoloji

Ericsson 2020'de kullanıma girmesi beklenen 5G'nin Türkiye demosunu basın ve sektör temsilcilerinin huzurunda gerçekleştirdi. İlk denemede 22 Gbps hıza ulaşıldı.

İlişkili Haberler

Ericsson, 2020'de kullanıma girmesi beklenen 5G'nin Türkiye demosunu gerçekleştirdi. Ericsson denemeyi basın ve sektör temsilcilerinin huzurunda gerçekleştirdi ve 22 Gbps hıza ulaştı.

17 Ocak 2017'de İstanbul Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yapılan 5G Konferansı, Ulaştırma Bakanlığı, BTK, telekom operatörleri ve sektör temsilcilerini ağırladı. 

ZİYA ERDEM: HAYATIMIZ DEĞİŞECEK

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem, 5G testiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Önümüzdeki 4-5 sene içerisinde teknolojik gelişmeler bize çağ atlatacak; ABD’deki bir doktorun 5G teknolojisi sayesinde Türkiye’deki hastasını robotlar vasıtasıyla gerçek zamanlı olarak ameliyat edebilecek, şoförsüz araçlar bizleri dilediğimiz yere, güvenli bir şekilde bırakacak. Bu gibi örneklerin mümkün olması 5G teknolojisine bağlı. Ericsson, bu test ile birlikte hayatlarımızı değiştirecek bu teknolojiye ilişkin liderliğini, taşınabilir boyuttaki mobil cihaz ile bugünden yapabildiğini kanıtladı." 

2020'DE MOBİLİTE PATLAYACAK

2022'de dünyada 500, bölgede 20 milyon 5G kullanıcısı olacak. Ericsson'un en son hazırlanan Mobilite Raporu'na göre 2022 yılında 5G kullanıcı sayısının; Türkiye’nin de içinde değerlendirildiği Ortadoğu Bölgesi’nde 20 milyona, tüm dünyada ise 500 milyona ulaşması bekleniyor. 5G, 'nesnelerin interneti' konseptini en yaygın şekilde kullanılmasının önünü açacak. Mobilite Raporu'na göre, 2022 yılında bağlantılı cihaz sayısı 29 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.

ETİKETLER