"Evgeniy Bogachev Kremlin ile birlikte çalışıyor"

Dünyanın en çok aranan siber suçlusu Evgeniy M Bogachev'in, Rus istibarat birimleriyle işbirliği yaptığı iddia edildi.

ntv.com.tr 13.03.2017 - 12:54 | Son Güncelleme : 13.03.2017 - 13:17

"Evgeniy Bogachev Kremlin ile birlikte çalışıyor"

ABD'li yetkililer, uluslararası bankalardan milyonlarca dolar çalan Rus Hacker'ın, Kremlin ile casusluk faaliyetleri için ortak çalışma yürüttüğünü düşünüyor. 

FBI'a Bogachev'in izini sürmek için yardım eden Ukrayna İçişleri Bakanlığı, hacker'ın Rusya'nın ana istihbarat birimi FSB'nin denetimi altında çalıştığını iddia etti. 

Konuyla ilgili New York Times'a değerlendirmede bulunan eski bir FBI ajanı, Bogachev tarzı suçluların Kremlin'in gölgesinde ekonomik ya da bilgiye dayalı siber casusluk faaliyetlerini yürüttüğüni söyledi. 

ABD'li kolluk kuvvetleri ve siber güvenlik firması Fox-IT de, Rus hükümetinin Ukrayna ve ABD'deki askeri ve istihbarat bilgilerine ilgili duyduğunu, Bogachev aracılığıyla bu bilgilere erişim sağlamış olabileceğine inanıyor.

EVGENİY M BOGACHEV KİMDİR?

Bogachev'in kariyerine yasa dışı internet içeriklerinin bulunduğu "Dark Web"de tehlikeli yazılımlar satarak başladığına inanılıyor. 

Hack kariyerine "GameOver Zeus" isimli kötü amaçlı bir yazılımla başlayan Bogachev, bu sayede binlerce uluslararası banka bankayı ve içerisinde çok sayıda para bulunan hesabı da boşaltmıştı. 

FBI, bir milyondan fazla bilgisayarın kontrolünü ele geçiren hacker için geçtiğimiz yıllarda 3 milyon dolar ödül vereceğini açıklamıştı. 

İddialara göre Bogachev, Rusya'nın güneyindeki Anapa bölgesinde saklanmadan hayatına devam ediyor. 

Türkiye ve Ukrayna ağlarını da vuran Bogachev'in, "Silah ulaştırma", "Cephane ulaştırma", "Çok gizli" gibi sorgular yaptığı rapor edilmişti. Rus hacker'ın Türkiye'deki devlet kurumlarını hedef alarak, Suriye'ye yönelik bilgi bulmaya çalıştığı da kaydedilmişti.

Sayfa Yükleniyor...