Facebook depresyona mı sebep oluyor?

1.35 milyar aktif kullanıcısı bulunan Facebook, şüphesiz araştırmalara en çok konu olan sosyal medya sitelerinden bir tanesi. Site hakkında yapılan bir araştırmaya göre, Facebook bazı kullanıcılarının depresyona girmesine sebep olabiliyor.

Haberler 05.02.2015 - 12:56

Facebook depresyona mı sebep oluyor?

Sosyal medya devi Facebook'un kullanımı ile ilgili yapılan bir araştırmanın ilginç bir iddiası var. ABD’li akademisyenler sosyal medya devinin kullanıcılarının psikolojileri üzerine bir araştırma gerçekleştirdi ve Facebook kullanımı ve depresyon arasında bir bağ olabileceğini iddia etti.

ABD’nin Missouri  Üniversitesi'nde çalışan akademisyenler tarafından yapılan açıklamaya göre, Facebook’u başkalarının hayatları hakkında bilgi sahibi olmak için kullanan kişiler depresyona sürüklenebiliyor.

Araştırmayı gerçekleştiren ekip adına açıklamalarda bulunan Margaret Duffy, Facebook’un faydalı ve zararlı şekilde kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Duffy’e göre, siteyi, yakınlarıyla iletişim halinde kalmak için kullanan kullanıcılar için bir risk bulunmazken, başka kullanıcıların yaşamlarını takip eden kişiler risk altında bulunuyor.

Araştırmanın iddiasına göre, Facebook’u başkalarının hayatlarını gözetlemek için kullanan kişiler, bu kullanıcılara imreniyor ve uzun vadede bu kullanım tarzı kişileri depresyona sürükleyebiliyor.

Sayfa Yükleniyor...