Rupert Murdoch: Facebook haberler için yayıncı kuruluşlara ödeme yapmalı

Avustralya asıllı ABD'li medya patronu Rupert Murdoch, 'güvenilir' haberlere destek vermeyi taahhüt ettiği takdirde, Facebook'un yayıncılara ücret ödemesi gerektiğini söyledi.

ntv.com.tr 23.01.2018 - 10:49

Rupert Murdoch: Facebook haberler için yayıncı kuruluşlara ödeme yapmalı

Facebook geçtiğimiz hafta yayınladığı bir açıklamada, sahte haber bombasının önüne geçebilmek için kullanıcılarına 'güvenilir' haber kaynaklarını araştırıp öncelikli olarak sunacağını belirtmişti. 

Fox News Channel ve News Corporation gibi medya kuruluşların sahibi 86 yaşındaki Murdoch, bu açıklamanın yetersiz olduğunu ifade ederek bir öneride bulundu. 

Murdoch, sosyal medya şirketlerinin medya kuruluşlarına tıpkı kablo şebeke operatörlerinin kanallara ödeme yaptığı gibi medya kuruluşlarına ödeme yapması gerektiğini söyledi. 

Murdoch, "Yayıncılar açıkça haber ve içerik yoluyla Facebook'un değerini ve bütünlüğünü arttırıyor ancak bu hizmetin karşılığında kuruluşlara yeterince değer verilmiyor" dedi. 

Son dönemlerde siber ortamdaki reklam payından deyim yerindeyse aslan payını alan Facebook ve Google ise Rupert Murdoch'un bu önerisine yanıt vermedi.

Sayfa Yükleniyor...