Facebook kafa kesme videosunu kaldırdı

Facebook, kafa kesme videoları hakkındaki kararını bir gün içinde değiştirdi. Sosyal ağ, dün yaptığı ve şiddet içerikli videoların kaldırılmayacağı yönündeki açıklamasının ardından, fikrini değiştirdi ve ‘paylaşılan içerikler hakkındaki politikasını güçlendireceğini’ belirtti. Şirket, tartışmaları başlatan videoyu da kaldırdı.

ntv.com.tr 23.11.2013 - 00:00

131023_facebook

Facebook, kafa kesme videolarına izin verileceğini belirtmesinden bir gün sonra fikrini değiştirdi. Meksika’da bir kadının kocası tarafından başının kesildiği videonun viral olmasının ardından, Facebook kullanıcıları sosyal ağa tepki yağdırmış ve bu tür videolara izin verilmemesini istemişti. Facebook, ‘şiddet içerikli videoların kınama amaçlı olarak siteye konabileceğini’ belirtmiş ve yasak uygulanmayacağını açıklamıştı.

Meksika’da altı ay önce yaşanan olayın videosunun yayınlanması, ifade özgürlüğü, sansür ve şiddet içerikli paylaşımlar konusunda büyük bir tartışma başlatırken, Facebook kararından döndü ve sansür uygulamasına gidileceğini duyurdu.

Sosyal ağ, Meksikalı kadının vahşice öldürüldüğü videoyu da kaldırdı.

FACEBOOK’UN YENİ KARARI
AllThingsD sitesine açıklama yapan Facebook, ‘paylaşımlar konusundaki politikasını güçlendireceğini’ açıkladı.

AllThingsD’nin haberine göre, Facebook’un atacağı adımla şu şekilde:

“İlk olarak, kullanıcıların bildirdiği içerikler gözden geçirilecek. İçerik bütünüyle incelenecek ve şiddetin öne çıkarıldığı, teşvik edildiği kararı verilirse çıkarılacak... İkinci olarak, görüntü veya videoyu paylaşan kişinin paylaşımı üzerindeki sorumluluğu, yaptığı uyarı, yaşı gibi hususlar incelenecek... Bu standartlara bağlı olarak, geçmişte tepki çeken bazı içerikleri tekrar değerlendirdik ve uygunsuz, aynı zamanda sorunmsuzca  şiddetin önce çıkarıldığı içerikleri kaldırdık.”

Yapılan açıklamadan anlaşıldığı gibi, Facebook şiddet içerikli videolara izin vermeye devam edecek ancak kaldırılıp kaldırılmayacağına kendisi karar verecek. Şirket, dün yaptığı açıklamada ‘paylaşımların özellikle tartışmalı konularda kullanıcı tecrübesinin bir parçası olduğunu’ belirtmişti.

Facebook, yine dün yaptığı açıklama kapsamında, şiddet içerikli paylaşımların ‘kınama’ amaçlı olması gerektiğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...