Facebook'tan çevrimiçi cinsel taciz önlemi

Facebook, cinsel taciz politikasını Cuma günü kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada, taciz ve zorbalık konusundaki politikalara ek olarak, iddiaların nasıl araştırıldığı anlatılırken taciz karşıtı eğitim konusunda çeşitli ipuçları verildi.

Haberler - ntv.com.tr 13.12.2017 - 16:18

Facebook'tan çevrimiçi cinsel taciz önlemi

Facebook'un COO'su Sheryl Sandberg ve İK başkanı Lori Goler, kişisel sayfalarında yayınladıkları bir gönderiyle "Taciz, ayrımcılık ve mobbing kabul edilemez. Ne var ki bu gibi olaylar çok uzun süre tolere edildi" dedi.

Sandberg ve Goler, "Bunlar karmaşık konular ve herhangi bir şirketin uygulama veya politikalarının mükemmel olmadığını düşünerek en iyi politikaların , özellikle de kendi politikalarını en iyi şekilde geliştirerek buna gücü olmayan daha küçük şirketlere örnek olacağını umuyoruz" ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, yayınladıkları bu politikayla hukukun dahi "daha üstünde ve ötesinde" olmayı umduklarını belirttiler.

Facebook, bundan sonra gelecek bir suç duyurusunda eğer tacizin gerçekleştiğini belirlerse, sıfır tolerans politikası uygulayacak ve failleri cezalandıracak.

Bir kişinin bir başkasına karşı söylediği sözler, soruşturmanın sonuçlanmasına yetmiyorsa, Facebook, bu noktada insanları 'yakın' takibe alacağını belirtti.

Facebook, cinsel taciz konusundaki hassasiyetini ve sıfır toleranstaki ciddiyetini daha öncede belirtmişti. 2015 yılında eski çalışanı Chia Hong'u, şirket içi cinsiyet ve ırk ayrımcılığına yönelik dava etmişti.

Sayfa Yükleniyor...