Facebook'un açığını buldu, 45 bin TL kazandı

Sosyal dev Facebook'taki bir güvenlik açığı belki platformun yöneticileri ve milyonlarca kullanıcısı için endişe verici bir gelişme olsa da, bu durum en azından bir kişinin yüzünü güldürdü!

İHA 10.03.2016 - 09:56

Facebook'un açığını buldu, 45 bin TL kazandı

Hintli bilgisayar uzmanı Anand Prakash, hacker'ların çok küçük bir çabayla Facebook'taki kullanıcı hesaplarında oturum açmalarını sağlayabilecek olan şifre sistemindeki bir güvenlik açığı tespit etti. Bu açığı sosyal ağ yetkililerine ileten Prakash, Facebook yönetimi tarafından 15 bin dolarlık (45 bin TL) bir ödüle layık görüldü. 

Nihayet Facebook tarafından düzeltilen bu sorun, Prakash'ın yaptığı açıklamaya göre bir uzmanın Facebook hesaplarına "herhangi bir kullanıcı etkileşimi olmadan" erişebilmesine olanak tanıyan basit bir güvenlik açığı.  

Zira Prakash da yetkililere kanıtladığı üzere bir Facebook hesabında aralarında mesajlar, fotoğraflar, videolar ve hatta Facebook'un ödeme bölümündeki finansal bilgiler de dahil olmak üzere saklanan bütün verilere erişebilmiş. 

Facebook'un Prakash'a bu doğrultuda verdiği ödül aslında 2011'de başlatılan ve bu tarz güvenlik açıklarını firmaya bildiren bilgisayar uzmanları ve hacker'lara yönelik başlatılan 'bug' avcılığı programının bir parçası.  

Dünyanın bu en büyük sosyal ağı bu anlamda böyle bir programı uygulayan tek teknoloji devi de değil. Aralarında Google ve Microsoft'un da olduğu diğer birçok önemli teknoloji firması; son yıllarda giderek daha yaygın ve tehditkar hale gelen siber suçları önlemek için başvurulan en etkili yollardan biri olarak biliniyor. 

Sayfa Yükleniyor...