Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt
Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt

Heyecanla beklediğimiz 4G'de bağlantı hızı, 100 Mbps, wi-fi'da ise 1 Gbps'ye kadar çıkabiliyor. İhalesi Mayıs ayında tamamlanacak 4G yıl sonuna kadar Türkiye'de hizmete girecek.

CNBC-e'ye konuk olan Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, kullanımdaki akıllı telefonların çoğunun 4G teknolojisi ile uyumlu olmadığını savundu.

3G uyumlu cihazlar ile 4G'nin kullanılamayacağının altını çizen Öğüt,"Ülkemizde 2014 yılı itibariyle yüzde 90 oranında akıllı telefon satışı yapıldı. Ancak bunların 4G'ye uyumlu olanlarının oranı yüzde 10 civarında" ifadelerini kullandı.

3G teknolojisinin bir sonraki adımı olan 4G sayesinde akıllı cihazların veri indirme hızında gözle görülür bir hız artışı yaşanacak. Peki akıllı telefonunuz 4G'yi çalıştırabilecek mi?

4G'YE UYUMLU AKILLI TELEFONLAR

Apple'ın iPhone 5 ve üzeri modellerinde bu teknoloji bulunurken, Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung'un ürettiği Galaxy S2 ve üzeri modeller 4G ile çalışıyor.

Yerli modeller, Vodafone Smart Power 4 ve Turkcell T50 gibi modeller de 4G teknolojisinin kullanımına izin veriyor.

Microsoft'un ürettiği Nokia Lumia 625'ten önce üretilen cihazlar 4G'yi kullanamıyor. Kanada merkezli BlackBerry ise BlackBerry Q5 ve üzeri modellerinde 4G teknolojisini sunuyor.

Sony de ürettiği modellerde bir süredir 4G teknolojisine yer veren şirketler arasında. Şirketin ürettiği Sony Xperia Z1 ve üzeri modellerde 4G teknolojisi bulunuyor.