Google ilk ne zaman kuruldu? (Google 22.yaşını kutluyor)

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google yeni yaşını dün anasayfasında yer alan Doodle ile kutladı. Peki, Google ilk ne zaman kuruldu? İşte Google hakkındaki detaylar...

ntv.com.tr 28.09.2020 - 11:48

Google ilk ne zaman kuruldu? (Google 22.yaşını kutluyor)

Geçmişten bugüne anasayfasında birçok özel günün hatırlatmasını yapan Google kendi yaşını kutluyor. Dünyada bir milyardan fazla arama ve veriye sahip olan gelişmiş teknolojisiyle dev hizmet sunan Google 22.yaşını kutladı.

GOOGLE NE ZAMAN KURULDU?

Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zinciri Google 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kurulan Google, 19 Ağustos 2004 yılında halka arz edildi. Dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek olan misyonuyla 22 yıldır dev bir hizmet sunuyor.

GOOGLE KURUCULARI KİMLERDİR?

Google şirketi, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencisi iken araştırma projesiyle başlıyor. İkili ise 'Google Guys' olarak anılıyor. Google şirketi 1998’de resmen kurulduktan sonra Stanford Üniversitesi'nde doktora yapan bir öğrenci olan Craig Silverstein, ilk çalışan olarak işe alınıyor.

2006 yılında 'Google' kelimesi resmi olarak Oxford sözlüğüne eklendi. Google, 2005 yılından bu yana doğum gününü 27 Eylül gününde kutluyor.

GOOGLE HİZMETİ

Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun dışında ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevirmiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanıyor.

EN GÜVENİLEN MARKA GOOGLE

Sayfa Yükleniyor...