İlişkili Haberler

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, ABD merkezli teknoloji devi Google'ın Democrat Parti'den adaylık vizesi alan Hilary Clinton'ı desteklediğini iddia etti. 

"New Era of Journalism: Farewell to Mainstream" isimli panelde açıklamalarda bulunan Assange, Google'ın Clinton'ın kampanyasında doğrudan yer aldığını öne sürdü. 

Google'ın yüksek teknolojisini Clinton lehine bir kamuoyu yaratmak için kullanmasının oldukça mümkün olduğunun altını çizen Assange, Google ile Clinton arasındaki ittifakın Clinton'un Dışişleri Bakanlığı dönemine dayandığını belirterek bu işbirliğinin 'a quid pro quo' (alınan şey karşılığında verilen şey) esasına dayandığını söyledi. 

Cinsel istismar suçlaması ile İsveç'e iadesi istenen Assange, 2012'den beri Ekvador'un Londra'daki elçilik binasında yaşıyor.
Cinsel istismar suçlaması ile İsveç'e iadesi istenen Assange, 2012'den beri Ekvador'un Londra'daki elçilik binasında yaşıyor.

İlişkili Haberler

"GOOGLE VE WASHINGTON MÜTTEFİK" 

Google'ın eski CEO'su Eric Schmid'in şu anda Pentagon'un inovasyon biriminin başında olduğunun altını çizen Assange, Google'ın kişisel ve kurumsal olarak Washington ile kuvvetli bağları olduğunu belirtti.

ABD ile Google'ın müttefik olduklarını belirten Assange, "Dağıtım kanalları üzerindeki kontrolünü artıran Google, ABD istisnacılığı ile müttefiklik yapıyor" ifadelerini kullandı. 

ABD'de devlet ve şirketler arasında bir kaynaşmanın mevcut olduğunu belirten Assange, bütçesinin yüzde 80'i özelleştirilmiş ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) de derin devletin çekirdeğini oluşturduğunu iddia etti. 

19 Haziran 2012'de İngiltere'deyken, hakkındaki İsveç'e iade kararının ardından Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınan Assange, yaklaşık 4 yıldır diplomatik misyonun bir odasında yaşıyor. 

Büyükelçilik binasından çıkması durumunda ABD'ye iade edileceğinden çekinen Assange, oturuma videokonferansla katıldı.