Google SpaceX’e 1 milyar dolarlık yatırım yapıyor

Google'ın internet uyduları üzerinde çalışan SpaceX'e 1 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlandığı iddia ediliyor. SpaceX'in projesinin maliyetinin ise 10 milyar doları bulması bekleniyor.

ntv.com.tr 20.01.2015 - 11:45

Google SpaceX’e 1 milyar dolarlık yatırım yapıyor

ABD merkezli teknoloji devi Elon Musk’un uzay keşfi için kurduğu şirketi SpaceX’e 1 milyar dolarlık (2.34 milyar TL) bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

İki şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddiaya göre, Google’ın ilgisini çeken konu SpaceX’in uzay roketleri değil, yenilikçi internet projesi.

"MARS'A BİLE İNTERNET GÖTÜRECEK"

Şirketin kurucusu Elon Musk, geçtiğimiz günlerde uyduların desteğiyle internetin uzaya taşınabileceğini, bu sayede dünyanın en ucra köşeleri ve Mars gibi gezegenlerde dahi internet kullanılabileceğini açıklamıştı. Musk, bu projenin uzun soluklu ve pahalı yatırım olduğuna dikkat çekmişti.

Elon Musk

Elon Musk

SpaceX’in projesinin toplam maliyetinin 10 milyar dolar olması bekeleniyor.

İddialara göre, Musk’ın bu alandaki girişimleri benzer projeler üzerinde çalışan Google’ın dikkatini çekti. Söz konusu iddialar hakkında iki şirket henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.

Bir süredir mikro uydu ağı üzerinde çalıştığı ve internet projesini bu uydular sayesinde hayata geçirmeye hazırlandığı iddia edilen SpaceX’in Google’dan alacağı yatırımı bu alanda kullanması bekleniyor. Proje kapsamında SpaceX'in Google'ın haricinde de yatırımlar alması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...