Grindr da veri skandalı furyasına dahil oldu

LGBTİ bireylein arkadaşlık uygulaması olan Grindr HIV verilerini başka şirketlerle paylaşmakla suçlanıyor.

ntv.com.tr 04.04.2018 - 11:51

grindr2.jpg

Ağustos 2013'te Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından, Türkiye'de erişime engellenen LGBTİ bireylerin arkadaşlık uygulaması Grindr'ın havuzunda toplayıp elde ettiği HIV verilerini başka şirketlerle paylaştığı ortaya çıktı.

Dünya genelinde yaklaşk 4 milyon kullanıcısı bulunan arkadaşlık uygulamasında kişi HIV virüsü taşıyıp taşımadığını ya da en son ne zaman test yaptırdığını profilinde açıklayabiliyor.

Şirket, Apptimize ve Localytics isimli iki büyük analist şirketine kullanıcılarının profilinde yer alan verileri gönderdi.

Norveç merkezli SINTEF isimli kar amacı gütmeyen kuruluşun yaptığı bir araştırmayla ortaya çıkan veri skandalı öyle ciddi boyutta ki kullanıcıların cep telefonu ve mail adresi gibi iletişim bilgileriyle beraber HIV verileri de paylaşılmış. Bu verilerle kişinin kimliğini de tespit edebilmek mümkün.

Los Angeles merkezli Grindr ise bu skandalın patlak vermesinin ardından yaptığı açıklamayla bir daha kullanıcılarının verilerini üçüncü kişilerle paylaşmayacğını söyledi.

Öte yandan şirketin teknoloji müdürü Scott Chen ise bu verilerin profile koyulmasıyla zaten kamuya açık hale geldiğini ve yaptıklarında bir hata görmeiğini savundu.

VIDEO - HIV VİRÜSÜYLE MUCİZE TEDAVİ

Sayfa Yükleniyor...