Güneş Sistemi'nde uzay yolculuğunu hızlandırabilecek "çekimsel otoban" ağı bulundu

ABD'de yer alan California Üniversitesi'nden bilim insanları, Güneş Sistemi'nde gelecekte uzay yolculuğunu hızlandırabilecek bir "çekimsel otoban" ağı keşfetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.12.2020 - 17:33 | Son Güncelleme : 11.12.2020 - 17:35

Güneş Sistemi'nde uzay yolculuğunu hızlandırabilecek "çekimsel otoban" ağı bulundu

Uzaydaki "otobanlar", Güneş Sistemi'nde çekimsel etkileşimlerin meydana getirdiği, birbirleriyle bağlantılı kavisler içeren, gözle görünmeyen yapılar araştırılırken keşfedildi.

Güneş Sistemi'nde milyonlarca gök cisminin yörüngelerini inceleyen ve birbirleriyle etkileşimlerini hesap eden California Üniversitesinden gökbilimcilerin bulguları "Science Advances" dergisinde yayımlandı.

Gökbilimciler, bu kavislerin birbirlerine nasıl bağlandığını anlamak için kuyruklu yıldız, uydu ve gezegenler dahil milyonlarca cismin yörüngelerini inceledi.

CİSİMLERİN YERLERİN ONLARCA YIL İÇİNDE DEĞİŞTİREBİLİYOR

Keşfedilen "otobanların", cisimlerin yerlerini, uzayda yüz binlerce ya da milyonlarca yılın aksine onlarca sene içinde değiştirebildiği kaydedildi. 

Bu kavislerin en açık örneğinin, nesnelere şiddetli çekim gücü uygulayan Jüpiter ile bağlantılı kavis ağı olduğu ifade edildi. 

"Süper otoban" ağının, örneğin Jüpiter ile Neptün arasında yolculuğun 10 küsur yılda yapılması gibi uzayda çok daha hızlı yolculuğa imkan tanıyabileceğine işaret edildi.

SPACEX ROKETİ PATLADI

Sayfa Yükleniyor...