Ashley Madison'u hack'leyen siber korsanlar kullanıcı bilgilerini yayınladı

ABD ve Kanada'da oldukça popüler olan ve kullanıcılara evlilik dışı ilişki sunan 'ashleymadison.com' isimli çöpçatanlık sitesi hack'lenmesinden bir ay sonra sitenin 37 milyon üyesinin bilgileri internette yayınlandı.

Haberler - ntv.com.tr 19.08.2015 - 09:48

Ashley Madison'u hack'leyen siber korsanlar kullanıcı bilgilerini yayınladı

Temmuz ayında hack'lenen üyelerine evlilik dışı ilişki kurmalarını sağlayan online çöpçatanlık platformu ashleymadison.com'da yer alan kullanıcı bilgileri internete servis edildi. 

Siber saldırının arifesinde kullanıcı bilgilerini ve bu siteyi kullanan kişilerin sırlarını ifşa edeceklerini duyuran hacker'lar,  ashleymadison.com ve şirkete ait diğer çöpçatanlık platformlarının kapatılmaması halinde kullanıcı bilgilerini  yayınlanacağı tehdidinde bulunmuştu.

Siber saldırının yaşanmasından bir ay sonra bir kez daha harekete geçen hacker'lar 37 milyon kullanıcının bilgilerini 'dark web'de yayınladı. 

9.7 gigabyte büyüklüğündeki dosyayı yayınlayan siber korsanlar, söz konusu dosyada kullanıcıların kişisel bilgilerinin yer aldığını ve bu kişilerden bazılarının da devlet çalışanları olduğunu iddia ediyor. 

'Dark web' arama motorlarının indeksleyemediği verilerin bulunduğu bilgileri içeren binlerce linkten oluşan sisteme verilen isimdir

Hacker'lar geçtiğimiz ay yaptıkları açıklamada sitenin kullanıcı profillerini tamamen silmek için 19 dolar talep ettiğini ama kullanıcının bu ücreti ödemesine rağmen şirketin profili tamamen silmediğini belirtmiş ve ashleymadison.com'un kullanıcılarını dolandırdığını iddia etmişti.  

Siber saldırının ardınan bir açıklama yayınlayan ashleymadison.com'u da bünyesinde bulunduran Avid Life Media, konunun adli makamlara taşındığını belirtmişti. Ancak siber korsanlara karşı herhangi bir ilerlemenin sağlanıp saplanmadığına dair resmi bir açıklama henüz yapılmış değil. 

Sayfa Yükleniyor...