Hacker'lar nükleer enerji santraline saldırdı

Arasında Kansas nükleer tesisinin de bulunduğu bir grup Amerikan elektrik tesisi Perşembe günü siber saldırıya uğradı.

Haberler - ntv.com.tr 07.07.2017 - 12:42

Hacker'lar nükleer enerji santraline saldırdı

Geçtiğimiz iki sene içinde Ukrayna’nın enerji nakil hatları şebekesi iki kere hack'lenmişti. Siber güvenlik uzmanları, Rus hacker'ların Ukrayna’yı Amerika’ya yapacakları bir saldırı için prova alanı olarak kullandığını düşünüyordu. Beklenen siber saldırı Perşembe günü gerçekleşti.   

Arasında Kansas nükleer tesisinin de bulunduğu bir grup Amerikan elektrik tesisi Perşembe günü siber saldırıya uğradı.  

New York Times ve Bloomberg'in yaptığı habere göre, FBI ve Ulusal Güvenlik Departmanı ABD enerji firmalarına hacker'larla mücadele konusunda destek vermekte.   

Hacker'ların dün gerçekleştirdiği saldırıda, Kansas Burlington yakınlarındaki Wolf Creek nükleer santralini hedef almış olmaları oldukça endişe verici. Bu tarz bir saldırı eğer başarı ile gerçekleştirilirse sadece yaygın elektrik kesilmelerine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda nükleer güvenlik sistemlerini devre dışı bırakabilir.  

Nükleer santrala yapılan saldırıların ardından FBI ve Ulusal Güvenlik Departmanı ortak olarak bir rapor yayınladı. New York Times tarafından temin edilen ve güvenlik uzmanları tarafından doğrulanan rapor, tehlike hassasiyeti için ikinci en yüksek not olan ‘Amber’ uyarısı içermekte.  

Raporda, siber saldırıların endüstriyel sırları çalmak gibi bir casusluk girişimi veya daha büyük bir planın parçası olup olmadığı belirtilmedi. Hack'lenen bilgisayarlardan tesis kontrol sistemlerine geçiş yapıldığına dair hiçbir işaret yok. Kaç tane tesisin hedef alındığı tam olarak bilinmiyor.  

Siber saldırı ve güvenlik konularında yorum yapamayacaklarını söyleyen bir Wolf Creek yetkilisi, "operasyon sistemi"lerinin etkilenmediğini ve şirket ağlarının ve internetin, santralı yöneten ağdan ayrı olduğunu açıkladı.  

FBI ile ortak yapılan bir açıklamada, Ulusal Güvenlik Departmanının sözcüsü, "Kamu güvenliğini riske atan bir tehdit mevcut değil, olası herhangi bir tehdit idari ve ticari ağlara sınırlı" dedi.  

Rusya'nın ABD'de, Ukrayna tarzı elektrik şebekesi saldırılarına zemin hazırladığı yönündeki şüphelere rağmen, saldırıları henüz belirli bir gruba bağlayan bir dijital parmak izi mevcut bulunamadı. Ancak FBI ve Ulusal Güvenlik Departmanının raporuna göre, saldırıların sorumlusu "devamlı ve ileri düzeyde bir tehdit" barındırmakta. Güvenlik uzmanları, bu tarz tehdit barındıran kişilerin genellikle bir hükümet tarafından desteklendiğini söyledi.  

Soruşturmayla ilgilenen iki kişi, ABD’de yapılan saldırının tekniğini siber güvenlik uzmanlarının "Enerjik Ayı" olarak bildiği bir organizasyonu anımsattığını söyledi. "Enerjik Ayı" adlı Rus hacker grubu, 2012 yılından beri enerji sektöründe gerçekleşen çoğu saldırının sorumlusu olarak tanınıyor.  

Sayfa Yükleniyor...