Her 2 kişiden 1'inin soyu antik krala dayanıyor

Binden fazla erkeğin Y kromozomunu inceleyen bilim insanları Avrupa'daki her 2 kişiden 1'nin soyunun 4 bin yıl önce hüküm sürmüş bir krala dayandığını sonucuna ulaştı.

ntv.com.tr 26.04.2016 - 15:18 | Son Güncelleme : 26.04.2016 - 15:33

Her 2 kişiden 1'inin soyu antik krala dayanıyor

Modern insanın Avrupa'ya MÖ 55 bin yılında ulaştığı tahmin ediliyor.

Avrupa'daki erkek popülasyonun neredeyse yarısının soyu antik çağlarda yaşamış bir krala dayanıyor. 

Avrupa'nın gen haritası üzerinde bir süredir çalışmalar yürüten Wellcome Trust Sange Enstitüsü, Y kromozomları üzerinde yaptığı istatistik çalışmaların sonucunda yaklaşık 4 bin yıl önce (Bronz Çağı) Avrupa'da hüküm süren bir kralın genlerinin Avrupa'da yaşayan her 2 erkekten 1'inde bulunduğunu ortaya koydu. 

Smith'e göre, o dönemde gücü elinde bulunduran ufak sayıdaki elit kitle toplumdaki bütün kadınlar üzerinde hak iddia edebiliyordu.
Smith'e göre, o dönemde gücü elinde bulunduran ufak sayıdaki elit kitle toplumdaki bütün kadınlar üzerinde hak iddia edebiliyordu.

Avrupa'da bilinen ilk monarşinin kurucusu olarak adlandırılan söz konusu tarihi figürün kimliği bilinmese de bu dönemde zamana göre oldukça ileri bir teknolojiye sahip olunduğu belirtiliyor. 

Binden fazla erkeğin Y kromozomlarını karşılaştıran araştırma ekibi adına İngiltere'nin Telegraph gazetesine açıklamalarda bulunan Dr. Chris Tyler-Smith, "Genler bize bu durumun neden gerçekleştiğini söyleyemez ancak o dönemde az sayıda elitin kadınlar ve toplum üzerinde bir baskılarının olduğunu biliyoruz" ifadelerine yer verdi. 

Smith'e göre, tekerleğin kullanımı ve metalin işlenmesi gibi teknolojik gelişmelerin yaşandığı dönemde hatırı sayılır bir savaş gücüne de sahip olan kralın Avrupa'da büyük bir güç odağı olduğunu söylemek mümkün.   

Sayfa Yükleniyor...