Facebook içerik hırsızlarına savaş açtı

Facebook, siteye yüklenen video içeriğinin çalıntı olup olmadığını ortaya çıkaran bir filtre sistemi geliştirdi. Ufak bir kullanıcı grubunun kullanımına açılan sistemin test sürecinin sona ermesinin ardından  kullanıma girmesi bekleniyor.

Haberler - ntv.com.tr 28.08.2015 - 17:33

Facebook içerik hırsızlarına savaş açtı

Geçtiğimiz dönemde site içerisine entegre ettiği kendi video platformunu ile YouTube'a rakip olan Facebook, bu mecraya her geçen gün yeni bir özellik eklemekten geri kalmıyor. 

Bir süredir fikir hırsızlığını önlemek için çalışmalar yürüten sosyal medya devi, 'Audible Magic System' adı verilen yeni bir denetim teknolojisini test etmeye başladı. 

Henüz test aşamasında olan sistem, Facebook'a yüklenen videoları ses temelli parmak izlerini tarayarak içeriğin çalıntı olup olmadığını ortaya çıkarıyor ve içeriğin sahibini bu konuda uyarıyor. 

Facebook'a yüklenilen videoların yaklaşık yüzde 70'inin telif haklarını ihlal ettiği göz önünde bulundurulduğunda Facebook'un özel içeriği korumak adına attığı bu adımın özellikle markaların platforma olan ilgisini artırmak adına atılmış önemli bir adım olduğunu söylemek mümkün.  

Şu an için test çerçevesinde belli başlı kullanıcıların kullanıma açılan sistemin önümüzdeki günlerde sitenin 1.5 milyar üyesini kapsayacak şekilde kullanıma girmesi bekleniyor.  

Sayfa Yükleniyor...