İlişkili Haberler

ABD'nin Alaska eyaletinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya konulan genetik araştırmalara göre, bölgeye 25 bin yıl önce Asya'dan göç eden insanların burada kolonileşerek yerleştiğini öne sürdü.

Tarih öncesi bir çocuğunun DNA'sını araştıran bilim adamları, yapılan genetik analiz sonucunda DNA'nın ABD'nin en eski yerlilerine ait olduğunu ortaya koydu. Çocuk, Upward Sun River, Alaska'da 15 bin yıl önce yaşamış.

Bulgular, Alaska'nın muhtemelen 25 bin yıl önce, yani bir çok arkeolog tarafından öne sürülen zamandan 10 bin yıl önce, keşfedildiğini gösteriyor.

Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Eske Willerslev'e göre, bu şimdiye kadar keşfedilen Yerli Amerikalılar'ın en eski çizgisini temsil ediyor.

Akademik bilim dergisi 'Nature'da yayımlanan çalışmada, "Bu popülasyonun bilinen bütün diğer yerli Amerikalı gruplardan daha yaşlı olması, Amerika'nın ilk kez nasıl yerleştiğini anlatmada çok önemli" ifadelerine yer verildi.

Bilim insanları, keşfedilen bu yeni popülasyona Antik Bernigialılar adını verdi. Öte yandan, Beringia 10-12 bin yıl öncesine kadar varolmuş Kuzey Amerika'yı Asya'ya bağlayan, ve insanların ilk kez Amerika kıtasına varmalarını mümkün eden kara bağlantısıydı.