iPhone 8 Plus inceleme (iPhone 8 Plus'ın artıları ve eksileri)

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın iPhone X ile beraber tanıttığı iPhone 8 Plus geçtiğimiz haftalarda Türkiye'de satışa sunuldu. IPhone serisinin 10'uncu yılına özel üretilen iPhone X'in gölgesinde kalan iPhone 8 Plus'ı test ettik. İşte iPhone 8 Plus hakkında bilmeniz gereken her şey...

ntv.com.tr 02.11.2017 - 16:36

iPhone 8 Plus inceleme (iPhone 8 Plus'ın artıları ve eksileri)

12 Eylül akşamı Apple'ın CEO'su Tim Cook, "son bir şey" sözlerinden sonra iPhone X'i anans edene kadar iPhone 8 ve iPhone 8 Plus gecenin yıldızıydı. iPhone 8 ve 8 Plus'ın iPhone X'in gölgesinde kaldığını ilk hafta satış rakamlarına baktığımızda da rahatlıkla görebiliyoruz.   

iPhone X'i yüksek fiyatı nedeniyle tercih etmeyip hala iPhone'unu yenilemeyi planlayanlar için iPhone 8 Plus'ı mercek altına aldık.  

158.4 x 78.1 x 7.5 mm boyutlarına sahip olan iPhone 8 Plus, bir önceki model ile aynı kasaya sahip. IPhone 8 Plus'ı bir önceki Plus modelinden ayıran özelliği ise wireless şarj yanı kablosuz şarj özelliği.   

Bu özelliğe telefonda yer verebilmek için Apple cihazın arka kısmında tercihini cam bir malzemeden yana kullandı. Bu ise telefonun arka kısmının bir önceki modellere göre daha az mı korunaklı olup olmadığı sorularını akıllara getirdi. Apple’a göre bu cam kasa bugüne kadar ürettikleri en sağlam ve dayanıklı olanı. Bu iddianın doğruluk payı var. Ancak yine de söz arka yüzeyin eski modellere göre daha hassa olduğunun altını çizmekte fayda var.  

202 gram ağırlığındaki iPhone 8 Plus ülkemizde 4 bin 799 TL'den başlayan fiyatlar ile satışa sunuldu.  
202 gram ağırlığındaki iPhone 8 Plus ülkemizde 4 bin 799 TL'den başlayan fiyatlar ile satışa sunuldu.  

TRUE TONE iPAD'DEN SONRA İPHONE'A DA GELDİ  

Apple'ın geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü iPhone 7 Plus ile benzerlikler gösteren iPhone 8 Plus, kullanıcılarına daha güçlü donanım ve AR desteği vadediyor.  

iPhone 8 Plus, 5.5 inçlik Retina HD bir ekrana sahip. Bir önceki modelde olduğu gibi 3D Touch teknolojisine ev sahipliği yapan iPhone 8 Plus'ın en kayda değer yeniliklerinden bir tanesi de True Tone özelliği.  

Apple'ın daha önce iPad Pro'da kullandığı bu özellik ihtiyacınız olan ekran parlaklık miktarını otomatik olarak dengeliyor.   

Ekran çözünürlüğü konusunda bir değişikliğe gitmeyen Apple, iPhone 8 Plus'ta 1080 x 1920 piksel çözünürlük ve 401 ppi piksel yoğunluğu sunuyor.  

Toplamda 6 adet işlemciye (A11) ev sahipliği yapan iPhone 8 Plus'ın performansı iPhone 7 Plus'tan daha iyi. Bunun ana nedeni A11 çiplerin A10'a Fusions'a oranla daha hızlı ve düşük güç tüketimine neden olan bir kullanım sağlaması.  

Bir önceki modellerde olduğu gibi kulaklık girişi bulunmayan model, eski tip kulaklıklara sahip kullanıcılar için 'Lightning - 3,5 mm Kulaklık Jakı Adaptörü' ile birlikte geliyor.  
Bir önceki modellerde olduğu gibi kulaklık girişi bulunmayan model, eski tip kulaklıklara sahip kullanıcılar için 'Lightning - 3,5 mm Kulaklık Jakı Adaptörü' ile birlikte geliyor.  

KAMERADA DONANIMSAL İYİLEŞME  

12 MP çift arka kamera ve 7 MP ön kameraya ev sahipliği yapan iPhone (Plus, kamera konusunda donanımsal güncellemeler ile geldi. IPhone 8 Plus, eski modellere kıyasla düşük ışıkta daha başarılı bir performans gösteriyor.  iPhone 8 Plus 4K çözünürlükte 60 fps video kaydı yapabiliyor.  

Kablosuz şarj özelliği ile gelen iPhone 8 Plus'ın mAh değeri ise yaklaşık 2 bin 700.  
Kablosuz şarj özelliği ile gelen iPhone 8 Plus'ın mAh değeri ise yaklaşık 2 bin 700.  

PİL ÖMRÜNDE YENİLİK YOK  

Batarya kısmında beklenenin aksine bir iyileştirmeye gitmeyen Apple, iPhone 8 Plus'ta tercihini yaklaşık 2 bin 700 mAh'lık bir bataryadan yana kullandı. Bu yeni modelin bir önceki Plus telefondaki gibi 24 saati zor bir şekilde çıkarmasına neden oluyor.  

3 GB RAM’e ev sahipliği yapan akıllı telefon, 64 GB ve 256 GB olmak üzere iki farklı depolama alanı seçeneği ile raflardaki yerini aldı.  

iPHONE 8 PLUS'IN ARTILARI VE EKSİLERİ  

Gelelim iPhone 8 Plus'ın artıları ve eksilerine. Kablosuz şarj özelliğinin Android'e kıyasla birkaç yıl geç bile olsa iPhone'a gelmesi cihazın en büyük artısı. Bunun haricinde iPhone 8 Plus'ta yer alan kamera oldukça başarılı bir performans gösteriyor.

Ancak kasada radikal bir değişikliğe gitmeyen Apple'ın bu ürününü adı 8 olan ancak iPhone 7 Plus'ın S versiyonu olarak adlandırmak mümkün. Cihazda yer aşan pilin yetersiz kalaması ise kullanıcıların en çok şikayet edeceği konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaya aday.   

Sayfa Yükleniyor...