İlişkili Haberler

Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz beyin komutlarımız ile televizyonları kumanda etmek önümüzdeki dönemde hayatımızın bir parçası olabilir. 

Zira Samsung, İsviçre merkezli nöro  prostetikler firması Ecole Polytechnique  Fédérale de Lausanne (EPFL) ile birlikte bu alanda yoğun mesai harcıyor. 

'Ponthius' adı verilen projenin nihai amacı kullanıcıların beyin komutları ile televizyonlarında kanal değiştimeleri ve ses ayarı yapmalarını sağlamak. 

Firma bu projedeki ana motivasyonlarının engelli kişilerin kimseye ihtiyaç duymadan televizyon izlemelerini sağlamak olduğunun altını çiziyor. 

Henüz test aşamasında olan bu kaskta beyin dalgalarını algılayabilmek adına 64 adet sensör yer alıyor. 
Henüz test aşamasında olan bu kaskta beyin dalgalarını algılayabilmek adına 64 adet sensör yer alıyor. 

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR? 

Sistem, izleyiciyi televizyon setine bağlamak için Brain Computer Interface (Beyin Bilgisayar Arayüzü) kullanıyor. Bu sistemde 64 sensör yer alıyor. 

Projede yer aşan bilim insanları film izlemek istediğimizde beynimizin nasıl davrandığını belirlemek için şu anda beyin dalgası örnekleri topluyor. 

Söz konusu örnekler bir gün beyin dalgalarından kişinin isteklerini tahmin edecek bir sistemin oluşturulmasına imkan sağlatacak bir sistemin kurulmasından kullanılacak.