MIT'den kendi kendini monte eden cep telefonu

ABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) araştırmalar yapan bilim insanları, 1 dakikadan kısa bir sürede kendi kendini monte edebilen cep telefonu prototipi oluşturdu.

ntv.com.tr 23.08.2016 - 10:55 | Son Güncelleme : 23.08.2016 - 11:29

MIT'den kendi kendini monte eden cep telefonu

MIT'nin disiplinler arası çalışmalarını gerçekleştirdiği laboratuvarı Self-Assembly'de araştırmalar yapan bilim insanları, parçalarını kendi kendine monte edebilen bir cep telefonu prototipi geliştirdi. 

Konsepte göre 6 telefon parçası, sallanan bir mekanizma içerisine koyulduktan sonra, bir dakikadan kısa bir süre içerisinde, 3'er parçadan oluşan 2 telefon kusursuz bir şekilde kendi kendini monte etti. 

Mıknatıslar sayesinde gerçekleşen bu işlemde telefonlar kırılmadı ya da zedelenmedi. 

Henüz deney aşamasında olan projede görev alan Skylar Tibbits'e göre bu prototip, tasarım konusunda yeni ufuklar açmak için önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Günümüzde üreticiler tarafından tasarlanan teknolojik ürünleri kullanmak zorunda olduğumuza dikkat çeken Tibbits, prototip sayesinde kullanıcıların gelecekte herhangi bir anakart üzerinde, farklı tasarımlar ve fonsiyonları bir araya getirerek cihazlarını daha kişisel hale getirebileciğini söylüyor. 

Sayfa Yükleniyor...