Komşumobi iPhone ve Android işletim sistemi ile çalışan cihazlardan kullanılabiliyor.
Komşumobi iPhone ve Android işletim sistemi ile çalışan cihazlardan kullanılabiliyor.

Şehirler büyüdükçe komşuluk ilişkilerinin zayıflıyor olması sosyolojik bir gerçek. Devasa sitelerde kendi hücresine çekilmiş binlerce aile, kapı komşusunu dahi tanımadan yıllar geçiriyor. Fiziksel çevresinden uzaklaşan insanlar, sosyalleşme ihtiyacını sanal dünyada, sosyal ağlarda gidermeye çalışıyor. Oysa komşuluk, sağlıklı, güvenli bir sosyal çevre için son derece önemli bir kurum. 

"Aslında herkes hastalandığında kapısını çalıp sıcak bir çorba ikram edebilecek komşularının olmasını istiyor, fakat kimse komşusuyla tanışmak için ilk adımı nasıl atacağını bilmiyor" diyen girişimci Kadir Yazgan, Türkiye'nin komşuluk odaklı ilk sosyal ağı olan Komşumobi projesini başlatmış. 

Komşumobi, aynı komşuluk biriminde yaşayan insanları bir araya getiren, kapalı devre bir sosyal ağ platformu. Sakini olduğunuz apartman veya siteyi lokasyon bilginize göre belirledikten sonra, sadece komşularınızın görebileceği gönderiler yayınlayabiliyorsunuz. 

Başlangıç aşamasında tek bir sitede kullanılan Komşumobi, kısa sürede çevre sitelere, sonrasında ise diğer mahallelere yayılarak büyümesini sürdürdü.

Komşumobi, bugün Türkiye'nin dört bir yanından insanlara komşuluk ilişkilerini yeniden keşfetmenin mutluluğunu yaşatırken, özlenen dayanışma, paylaşma ve yardımlaşma kültürünü de canlandırma yolunda sosyal bir görev üstleniyor.