Konya’daki bu kafede çay servisini robot yapıyor

Konya’da bir kafede robot garsonlar servis yapıyor. 150 santimetre boyunda olan Ada isimli robot, yoğun ilgi gördü.

robot-çay-27-03-15

Teknoloji ve yazılım firması Akınsoft, garson robot Ada'yı, Meram ilçesinde açılışını yaptığı kafe ve robotik uygulama merkezinde görücüye çıkardı.

Robotik teknolojiler üzerine yaptıkları çalışmaların bu kafe sayesinde görülebileceğini ifade eden Akınsoft'un yönetim kurulu başkanı Özgür Akın, "Kafe istenilen yemeğin yenilip içeceğin içilebileceği, robotların hizmet ettiği bir robotik uygulama merkezidir. Sonrasında bayilikler verilecek ve garson robotun seri üretimine geçilecek. Ayrıca, 2015 yılı içerisinde robot fabrikamızın açılışını da gerçekleştireceğiz" dedi.

Ada'nın teknik özellikleri hakkında bilgi veren Akın, robotun konum, mesafe ve zıtlık sensörlerinin bulunduğunu, bu sensörlerle görev yaptığını belirtti.

Ada'nın yol takip edebilen ve masaların yerlerini tespit edebilen bir robot olduğunu anlatan Akın, robotun bilgisayar sistemiyle çalıştığını söyledi.

Programa, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır da katıldı.

ÇAYLAR ADA’DAN

Akın ve Özalır'ın kestiği açılış kurdelesinin ardından robot Ada, programa katılanlara çay servisi yaptı.

YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

150 santimetre boyunda, 30 kilogram ağırlığında ve yapay zekaya sahip "Ada", müşterilerin siparişlerini servis etti.

Linsanlı robot "Akıncı" serisinden sonra, Konya'da yaklaşık 6 yıllık bir çalışma sonucu garson robot Ada'yı geliştiren Akınsoft, yapay zeka yazılımları ile çalışacak robotik teknolojilerin seri üretimine başlamayı hedefliyor.

Sayfa Yükleniyor...