Koyunlar yüzleri tanıyabiliyor (Sanılandan daha zekiler)

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma koyunların tahmin ettiğimizden çok daha zeki hayvanlar olduklarını ortaya koydu. Koyunların, insan gibi yüzleri ayırt etmede çok başarılı oldukları belirlendi.

Haberler - NTV Haber 08.11.2017 - 12:23 | Son Güncelleme : 08.11.2017 - 12:28

Koyunlar yüzleri tanıyabiliyor (Sanılandan daha zekiler)

Koyun gibi güdülmek, koyunların zekasıyla dalga geçilen bu ve buna benzer deyim ve atasözleri aslında gerçeği yansıtmıyor. 

Uysal tavırlarıyla tanınan koyunlar, bilinenin aksine çok zeki hayvanlar.

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde gerçekleştirilen yeni bir araştırmada bu sonuca ulaşıldı.

Koyunların ünlülerin fotoğraflarını tanıdıkları hatta birbirlerinden ayırt edebildikleri tespit edildi. Doğru seçimi yaptıkları zaman yemle ödüllendirilen koyunlar, eski Abd Başkanı Barack Obama, BBC Spikeri Fiona Bruce ve ünlü oyuncu Emma Watson'ı tanımayı başardı.

Üstelik koyunlar bu isimlerin farklı acılardan çekilmiş fotoğraflarını da tanıdı. Bu yeteneğin daha önce sadece insanlarda görüldüğü belirtiliyor.

Araştırma ekibi, koyunların insanlar ve maymunlarla kıyaslanabilecek kadar ileri yüz tanıma becerisine sahip olduklarına dikkat çekti.

Köpek ve maymunlar gibi sosyal olan koyunların, önceden tanıdıkları insanları ayırtedebildikleri biliniyordu. Ancak koyunların yüz tanıma konusunda bu kadar becerikli oldukları bu araştırmayla ilk kez belirlenmiş oldu.

Sayfa Yükleniyor...