İnternet servis sağlayıcıları artık kullanıcı bilgilerini izinsiz satabilecek

ABD'de Başkan Trump'ın partisi Cumhuriyetçiler, internet servis sağlayıcılarının kullanıcı bilgilerini izinsiz toplamasını ve satmasını engelleyen yasayı kaldırdı.

ntv.com.tr 24.03.2017 - 13:12

İnternet servis sağlayıcıları artık kullanıcı bilgilerini izinsiz satabilecek

ABD vatandaşları Trump'ın iptal etmek için çaba sarf ettiği sağlık sistemi ObamaCare'i tartışırken, Cumhuriyetçiler internet kullanıcılarının bilgi güvenliğini ve gizliliğini ihlal eden bir karara imza attı. 

Obama hükümetinin geçtiğimiz yıl yürürlüğe soktuğu, AT&T, Verizon ve Comcast gibi teknoji devlerine, kullanıcı bilgilerini toplamak için alma zorunluğunu getiren yasa yapılan oylamayla iptal edildi. 

Senatör Jeff Flake'in tartışmaya açtığı yasa, 50'ye karşı 48 oyla iptal edilirken,  Flake bu yasa yüzünden inovatif projelerin ağır ilerlediğini savundu. 

Kararın Temsilciler Meclisi'nden geçtikten sonra Başkan Donald Trump tarafından imzalanması durumunda, Obama döneminde alınan benzer kararların da gelecekte tekrar düzenlenmesi bekleniyor.

Karara tepki gösteren Demokratlar'ın Senatörü Bill Nelson, bu düzenlemenin anlayışlı kuralları sileceğini, tüketici gizliliğini hedef alacağını söyledi. 

İNTERNET VE TELEVİZYON BİRLİĞİ'NDEN İLK TEPKİ

ABD İnternet ve Televizyon Birliği Senato'nun kararını, daha önce yapılan yanlışın düzeltilmesi için kritik bir adım olduğunu savundu.

Atılan adımın destekleneceğinin altını çizen birlik, kullanıcıların hak ettiği ve istediği "gizlilik hakkı" için yapılacak düzenlemelerin dört gözle beklediklerini söyledi. 

Sayfa Yükleniyor...