Küresel Isınma ABD'yi hasta edecek

ABD hükümetinin desteği ile hazırlanan 332 sayfalık raporda insan eliyle yaratılan 'Küresel Isınma'nın ABD'deki etkileri mercek altına alındı. Uzmanlar gezegenimizdeki değişimin ABD'de binlerce ölüme sebep olabileceği uyarısında bulundu.

Haberler - ntv.com.tr 05.04.2016 - 12:06

Küresel Isınma ABD'yi hasta edecek

Obama yönetimi, 'Küresel Isınma'nın ülkeye etkilerini inceleyen raporu yayınladı. 

332 sayfadan oluşan rapora göre, önümüzdeki dönemde Küresel Isınma'ya bağlı olarak ABD'deki hava ve su kirliliği artacak, yiyeceklerin katitesi de Küresel Isınma nedeniyle düşüş gösterecek. 

Küresel Isınma'nın ülkeye vereceği zararları mercek altına alan rapora göre, önümüzdeki dönemde sivri sineklerle bulaşan hastalıkların görülme oranında da artış yaşanacak. Ayrıca alerji sezonları uzayacak ve sıcak hava dalgaları binlerce kişinin yaşamına mal olacak.  

Küresel Isınma'nın ABD'ye etkisi bunlarla sınırlı kalmayabilir. Environmental Protection Agency Başkanı  Gina McCarthy, Küresel Isınma'nın insanların mental sağlıklarını da tehdit ettiği uyarısında bulunuyor.  

Beyaz Saray'da konuyla ilgili açıklamalarda bulunanı Gina McCarthy, "Küresel Isınma sadece kutup ayıları ve eriyen buzullar ile alakalı bir durum değil. Bu bizim geleceğimiz ile ilgili bir durum" değerlendirmesinde bulundu.  

Doktorların son yıllarda Küresel Isınma'ya bağlı hastalıklarda artış gözlemlediğinin altını çizen Amerika Birleşik Devletleri Halk Sağlığı Servisi Başkan Yardımcısı Vivek Murthy ise özellikle çocukalarda görülen astım hastalıklarında artış olduğunu ve bu durumun direkt olarak Küresel Isınma'nın bir sonucu olduğunu belirtti. 

Artan sıcaklıkların çok sayıda ölüme neden olacağını belirten Beyaz Saray Bilim Danışmanı John Holdren ise, Küresel Isınma sayesinde artış gösterecek olan sıcak hava dalgaları nedeniyle her yaz sadece ABD'de binlerce kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.  

Holden söz konusu araştırma kapsamında bin 800 bilimsel çalışmadan faydalandıklarının da altını çizdi. 

Sayfa Yükleniyor...