ABD'li bilim adamları sayesinde Matrix gerçek oluyor

Wachowski kardeşlerin 2000 yılında sinemalarda gişe rekorları kıran bilimkurgu filmi Matrix, gelişen teknolojinin sayesinde gerçek oluyor.

Haberler 29.01.2015 - 09:51

ABD'li bilim adamları sayesinde Matrix gerçek oluyor

İnsan beynine girerek kişilerin sanal bir dünyaya adım atmalarını ve bu dünyadaki deneyimleriyle çeşitli alanlarda bilgi edinmelerini konu alan Matrix filmindekine benzer bir sistem, ABD’li bilim insanları tarafından hayata geçirildi.

ABD’nin en prestiji üniversitelerinden biri olan Massachusetts Enstitüsü (MIT), 15 yıl önce dünyayı kasıp kavuran bu filmin gerçekleştirebilen beyin ve bilgisayarı birbirine bağlayan bir interfaz (kablo görevi yapan bölünmüş hücre) geliştirdi.

Bir saç telinden bile daha ince olan kabloların beyne zarar vermediği belirtiliyor.
Bir saç telinden bile daha ince olan kabloların beyne zarar vermediği belirtiliyor.

Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss gibi isimlerin yer aldığı Matrix üçlemesi, gişede büyük bir başarı yakalamıştı.

Polimer malzemeden üretilen kablolar, vücut ısısının yardımıyla esnek bir yapıya kavuşuyor ve sinir dokuları hakkında veri topluyor. Bir saç telinden bile ince olan kablolar tarafından çeşitli ilaçların da beyne iletilmesine imkan veren sitem sayesinde beyinde oluşan değişiklikler gözlenebiliyor.

İnsan beyni hakkında bilim dünyasının elinde çok az veri olduğunun altını çizen MIT Profesörü Polina Anikeeva, “Biz en organik sinirsel interfazı geliştirdik. Böylelikle bu interfazları yeni gizemleri çözmek için kullanacağız” sözleriyle söz konusu sistemin yardımıyla uzun vadede bu alandaki birikimin artırılabileceğinin sinyalini verdi.

Sayfa Yükleniyor...