Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Burcu Gizem Özmen ve Hatice Aksu, güneşli gün sayısının fazla olduğu Erzurum'da güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmek için harekete geçti. Öğrenciler İspanya, Almanya, Amerika gibi ülkelerde yaygın olan ve son olarak ülkemizde Mersin'de uygulanan güneş enerjisinden elektrik elde etmek için proje geliştirdi.

Öğrencilerden Burcu Gizem Özmen, projede amaçlarının güneş enerjisinden eletrik enerjisi elde etmek olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Bunun için gerekli olan tek şey boş bir arazi ile güneşlenme süresinin fazla olması gereken bir yer. Erzurum'un güneşlenme süresi Türkiye'de çok fazla olan illerden biri. Proje daha önce Mersin'de uygulandı. Şu anda 1500'e yakın evin elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden karşılanıyor. Erzurum da en az Mersin kadar güneş alıyor. Bu yüzden projenin burada hayata geçirilmesini istiyoruz."

YEREL YÖNETİCİLER HAREKETE GEÇSİN

Projeyi hazırlayan diğer öğrenci Hatice Aksu ise minyatür çalışmalarında 64 ayna kullandıklarını ve projeyi 3 ayda tamamladıklarını söyledi. Aynaları belirli ölçüde kestikten sonra güneş açılarını alacağı yöne doğru eğim verdiklerini belirten Hatice Aksu, daha sonra güneş ışınlarını belirli bir kulede toplamak için mini kazan yaptıklarını aktardı. Hatice Aksu konuşmasına şöyle devam etti:

"Güneş ışınlarının toplandığı kuleye verdiğimiz kılcal borularda su geçirdik. Amacımız suyu ısıtarak buhar elde etmek. Büyük santrallerde buhar enerjisi tribünlere aktarılıyor ve bunu elektirk enerjisi olarak alıyoruz. Bizim projemiz küçük olduğu için sadece sıcak su elde edebildik. Daha sonra aynaları güneşe odaklıyoruz. Bu şekilde güneş ışınları aynalara yansıyacak. Aynalar belli bir kulede odaklanacak. Bu kuledeki kılcal boruları ısıttıktan sonra sıcak su farkı ve buharla elektrik enerjisi elde edeceğiz. Güneş tarlası sayesinde sürekli eve elktrik enerjisi verilmese bile maliyet oldukça düşüyor. İsteğimiz, yerel yöneticilerin Erzurum'daki güneşli gün sayısı potansiyelini görmeleri. Yönetciler bu projeyi ilk olarak küçük bir alanda uyguladıktan sonra ne kadar haklı olduğumuzu görebilirler."