Muzdan kumaş ürettiler

Antalya'da bulunan Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmayla süs eşyası olarak kullanılan muz lifinden kumaş üretildi.

Anadolu Ajansı 26.03.2016 - 15:40

Muzdan kumas

Antalya'da bulunan Akdeniz Üniversitesi'nin Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yapılan bir çalışmayla süs eşyası olarak kullanılan muz lifinden kumaş üretildi.

Bu kumaşlar doğal kök boyasıyla renklendirilerek farklı renkler üretildi.

Akdeniz Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü son sınıf öğrencisi Deniz Yıldız, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağ gözetiminde, muz lifinin ekonomiye kazandırılması için çalışma tez çalışması gerçekleştirdi. Yıldız, ilk olarak Anamur ve Gazipaşa ilçesinde muz bitkilerinin liflerinden süs eşyaları yaptı. Daha sonra muz liflerini doğal kök boyasıyla renklendiren Yıldız, ince ince dokuduğu lifleri ipek kumaşı gibi tekstil ürünü haline getirdi.

Yıldız, yaptığı açıklamada, hocasının isteği üzerine muz lifinin kumaşa dönüştürülmesi konusunda çalışma yaptığını belirtti.

"MUZUN DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN UĞRAŞIYORUZ"

Muz lifinin iplik haline gelebildiğini kaydeden Yıldız, "Bu hale getirebilmek için gerekli makinelerden geçmesi gerekiyor. Liften elde edilen kumaşın sağlık açısından hiçbir problemi yok, hatta terletmiyor. İç çamaşırı olarak da kullanılabilir. Akdeniz bölgesinde geniş kapsamlı muz üretimi yapılıyor. Atılan muzun değerlendirilmesi için uğraşıyoruz" dedi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağ da Türkiye'de son zamanlarda özellikle Mersin'in Bozyazı ilçesinde muz lifli dokumalara yönelik atölyelerin açıldığını söyledi.

Uzakdoğu'da muz liflerinden çok farklı ürünler elde edildiğine işaret eden Sağ, "Anamur'dan Alanya'ya kadar muz yetiştiriciliği yapıldığı göz önüne alınırsa muz lifinden çok çeşitli dokumalar elde edebiliriz. Hem çiftçilerin muz hasadı sonrası muz gövdelerini değerlendirmeleri açısından hem de dokuma kültürümüze zenginlik katması açısından bu son derece önemlidir" şeklinde konuştu.

 

Sayfa Yükleniyor...