MWC'de iptaller artıyor (3 şirket daha katılmama kararı aldı)

Teknoloji devleri LG, Ericsson, Nvidia, Amazon'dan sonra Sony, NTT Gocomo ve Gigaset de İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenecek MWC'ye katılmayacağını açıkladı.

ntv.com.tr 11.02.2020 - 09:07

MWC'de iptaller artıyor (3 şirket daha katılmama kararı aldı)

Çin'de ortaya çıkan virüs salgınında can kaybı bin 18 oldu. Vaka sayısı 42 bini geçti. 
 
Salgın, her yıl 200'e yakın ülkeden 100 bin kişinin üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapan Mobile World  Congress'i (MWC) de etkiledi.   

Dünyanın en önemli mobil teknoloji fuarı olarak bilinen, 24-27 Şubat tarihlerinde İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenecek MWC,  corona virüs salgını dolayısıyla katılmama kararı alan şirketlerin sayısı artıyor. Teknoloji devleri LG, EricssonNvidia, Amazon'dan sonra Sony, NTT Gocomo ve  Gigaset  de MWC'ye katılmayacağını açıkladı. 

İPTALLER İLE STANTLARIN YÜZDE 10’U BOŞ KALACAK 

İspanyol basınında yer alan haberlerde, MWC'ye katılmayacağı açıklayan şirketlerin, fuar alanındaki toplam standların yüzde 10'luk bir bölümünü oluşturduğu belirtildi. 

Sony, "Müşterilerimizin, çalışanlarımızın, medyamızın ve ortaklarımızın refah ve güvenliğine büyük önem verdiğimiz için MWC 2020'ye katılmama üzerine zor bir karar aldık." açıklamasında bulundu. 

MWC'ye katılmama kararı alan diğer şirketler de benzer bir şekilde, yeni koronavirüs salgınına karşı "çalışanlarını ve müşterilerini riske atmamak için bu kararı aldıklarını" duyurdu.

Birçok firmanın yeni ürünlerini tanıttığı MWC'ye her yıl 200'den fazla ülkeden 100 binden fazla profesyonel katılımcı geliyor. 

Diğer yandan MWC'deki iptallerin, geçen yıllarda bu etkinlikten büyük gelir elde eden Barselona'daki turizm sektörünü de olumsuz etkilemesi bekleniyor. 

Barselona otelcilik derneği "Gremi Hoteles", MWC'nin organizatörü Dünya GSM Birliği'ne (GSMA) "güvenlerinin tam" olduğunu belirtse de fuarın yapılacağı tarihler için otel iptallerinin başlamasını endişeyle izlediklerini kaydetti. 

Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya da basına yaptığı değerlendirmede, MWC'nin gerçekleşmesi için gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alındığını belirtti. 

Katalonya özerk yönetim hükumeti Dijital Politikalar Bakanı Jordi  Puignero MWC'nin iptal edilmesini gerektirecek hiçbir koşulun olmadığına dikkat çekerek, 200 ülkeden 2 bin 400 firmanın fuara katılacağını hatırlattı. 

Barselona kentinin bağlı olduğu Katalonya özerk yönetimindeki Eczacılar Derneği Sekreteri Marina Oriol Carreras, İspanyol haber ajansı EFE'ye verdiği demeçte, koronavirüs salgını sonrası maskelerde satışın yüzde 200 arttığını ve stokların tükendiğini aktardı. 

MWC'nin Barselona kentine ekonomik katkısı 450 milyon euronun  üzerinde olurken, iptallerden dolayı bu yıl düşüş olabileceği belirtiliyor.

HUBEY'DEN GELENLER FUARA ALINMAYACAK

Koronavirüs salgınına karşı tedbir alan GSMA ise Çin'in Hubey  eyaletinden gelenlerin MWC fuar alanına alınmayacağını bildirdi. GSMA, Çin'den gelenlerin de 14 gün öncesine kadar Hubey'de bulunmadıklarını kanıtlayan belgeleri göstermek zorunda olduklarını duyurmuştu. 

MWC'de, konferans salonlarında her konuşmacıda mikrofonun değiştirilmesi kararını alan GSMA, katılımcılara "el sıkışarak selamlaşma yapılmaması" gibi bazı tavsiyelerde bulunmuştu. 

İSPANYA'DA 2 VAKA TESPİT EDİLDİ

İspanya'da mevcut durumda biri ülkenin güneybatısındaki Kanarya Adaları'nda diğeri de doğudaki Balear Adaları bölgesinde olmak üzere tespit edilmiş iki koronavirüs vakası bulunuyor. 

Sayfa Yükleniyor...