NASA'nın 'Mars Helikopteri' için geri sayım başladı

NASA, Mars’a helikopter göndereceği uzay misyonu için geri sayıma geçti. Mars 2020 görevi kapsamında, helikopter Mars Perseverance uzay aracına takılarak 'Kızıl Gezegen'e gönderilecek.

Haberler - ntv.com.tr 24.06.2020 - 11:49

NASA'nın 'Mars Helikopteri' için geri sayım başladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars'ı keşfetmesi için tasarladığı “Ingenuity (Yaratıcılık)” isimli uzay helikopteri için geri sayım başladı.  

Mars 2020 görevi kapsamında hazırlanan helikopterin, Kennedy Space Center’da son hazırlıkları yapılıyor.  
  
20 Temmuz'da fırlatılacak olan Mars Perseverance aracı ile 'Kızıl Gezegen'e gönderilecek olan Mars Helikopterinin son testlerinin devam ettiği ve NASA’nın en ileri düzeyde teknoloji cihazı olacağı belirtiliyor.

ENERJİSİNİ GÜNEŞ'TEN SAĞLAYACAK 
  
NASA yetkilileri görevin başarılı olması halinde, insanlık tarihinde ilk defa başka bir gezegende kontrol edilen bir uçuş gerçekleşeceğini ifade etti.  
  
Mars Helikopteri, Mars’a ulaşmasından 3 ay sonra uçuşa hazır hale gelecek. Helikopter uçuş gereken elektrik üretimini Güneş’ten sağlayarak kendi üretecek. 

BAŞARILI OLURSA DİĞER GEZEGENLERİ KEŞİFTE DE KULLANILACAK 
  
Mars Helikopteri’nin, örnek toplamak ya da veri analiz etmek gibi bilimsel bir görevi olmadığı açıklandı. Helikopter, Mars’ın ince atmosferinde uçmanın mümkün olabileceğini gösterecek.  
  
Helikopter başarılı olursa Mars veya diğer gezegenler, uçarak daha hızlı keşfedebilecek. 

Sayfa Yükleniyor...