Nefes testiyle şeker hastalığını tespit ediyor

İngiltere'de araştırmacılar sadece nefes analiziyle, şeker hastalığını teşhis eden bir yöntem geliştirdi.  Nefes testi yapan cihazın, bir yıl içinde yaygın olarak kullanılmaya başlanması hedefleniyor.

Haberler - NTV Haber 02.02.2015 - 11:50

Nefes testiyle şeker hastalığını tespit ediyor

Şeker hastalığı beraberinde birçok başka hastalığa da davetiye çıkrıyor. Bu yüzden uzmanlar erken teşhisin önemine sıklıkla vurgu yapıyor.

Geliştirilen cihaz,  hastanın nefesindeki çok az seviyedeki asetonu bile tespit edebiliyor.

Bir süredir bu alanda çalışmalar yürüten İngiliz uzmanlar, erken teşhisi kolaylaştıracak bir cihaz geliştirdi.  Söz konusu cihaz, nefes testiyle şeker hastalığını tespit ediyor.

İnsülin yetersizliği olan hastaların kanında keton adlı kimyasallar biriktiği için nefesleri aseton gibi kokuyor. Teşhis için de nefesteki bu aseton kokusundan yararlanılıyor.

bu yeni cihazın özelliği mevcut  büyük ve ağır cihazların aksine taşınablir olması ve cihazın bir yıl içinde doktor muayenehalenerinde yaygın şekilde kullanılması hedefleniyor.

Cihazın evlerde kişisel kullanım için daha küçük boyutlarda yapılması da planlanıyor. Ancak nefes analizi yapan aygıtın sadece erken taramada kullanıldığı ve detaylı teşhis için kan testine de ihtiyaç duyulduğu vurgulanıyor.

Sayfa Yükleniyor...